Opakowania: dobre perspektywy dla rynku, ale też wiele zmian

Opakowania w obiegu zamkniętym

Jaka będzie przyszłość rynku opakowań? Czy PPWR zapewni stabilizację prawa? Czy i jak efektywny będzie system kaucyjny? – to tematy, które pojawią się podczas konferencji „Opakowania w obiegu zamkniętym – jaka przyszłość czeka branżę” towarzyszącej IX Międzynarodowym Targom Techniki Pakowania i Opakowań. Odbędą się one 24 kwietnia 2024 r.

Czy na  przyszłość rynku opakowań należy patrzeć optymistycznie? Nie ma jednej odpowiedzi. Wzrost globalnego popytu i rozwój nowych kanałów dystrybucji sprawią, że wg wszystkich prognoz ten segment rynku czekają wzrosty. Jednak przepisy środowiskowe, wymogi dotyczące używania surowców pochodzących z recyklingu, czy czekający nas wzrost znaczenia opakowań wielorazowych spowoduje, że branża będzie musiała w znacznym stopniu zmienić zasady gry — mówi Jakub Tyczkowski prezes Rekopolu Organizacji Odzysku Opakowań.

Opakowania w obiegu zamkniętym: czy PPWR może zapewnić stabilizację prawa?

Jesteśmy w przededniu przyjęcia przez organy Unii Europejskiej rozporządzenia w sprawie odpadów opakowaniowych, czyli PPWR.

Przyjęcie prawa opakowaniowego w formie rozporządzenia, a nie dyrektywy świadczy o tym jak wielką wagę Unia przywiązuje do problemu ograniczania wpływu opakowań na środowisko.  W polskich warunkach musimy dodatkowo patrzeć na szerszy kontekst. Czy aby na pewno zaimplementowaliśmy w pełni te wymogi, które w UE obowiązują od lat? Nie do końca. W większości krajów UE PPWR  implementowany jest przy działających od lat systemach Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta. PPWR to dalsze uszczegóławianie tego konceptu.  Konieczność zaimplementowania PPWR to kolejne zmiany prawa w nadchodzących latach więc na pewno nie możemy mówić o stabilizacji ani dla wprowadzających swoje produkty w opakowaniach ani dla branży gospodarującej odpadami opakowaniowymi czy dla samorządów, które w Polsce odgrywają ważną rolę w łańcuchy zagospodarowania odpadów komunalnych, w którym opakowania stanowią ok. 20 proc.  – zauważa Tyczkowski.

Kaucja i ROP – wiele znaków zapytania

Na pewno mamy kilka niewiadomych. Po pierwsze nie wiemy jak efektywny będzie system kaucyjny. Implementacja dyrektywy plastikowej tzw. SUP (single use plastic), zobowiązała nas do zebrania i aż 77 procent butelek z tworzyw sztucznych. Narzędziem to umożliwiającym ma być system kaucyjny. Jednak patrząc na przykłady z innych uruchamianych tego typu systemów będzie to niemożliwe w 2025 roku w skali kraju. Dodatkowo nie wiemy jaka będzie gotowość producentów napojów do włączenia się do systemu już w pierwszym roku. Potrzebujemy więc rozwiązań przejściowych łączących zbiórkę kaucyjną oraz pojemnikową.

Przy okazji publicznej debaty o systemie kaucyjnym uwidoczniła się pilna potrzeba wprowadzenia Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP). Niepokoi jednak fakt, że środowiska samorządowe traktują to narzędzie, jako instrument łatania dziury w budżecie samorządów po utraconych na rzecz systemu kaucyjnego surowcach. A tak nie powinno być. ROP to dużo szerszy koncept.

W warunkach polskich systemy ROP będą musiały się skupić na  poprawie ilościowej i jakościowej selektywnej zbiórki we współpracy z samorządami czy eliminowanie wąskich gardeł na dalszych etapach gospodarowania odpadami opakowaniowymi jeśli takie funkcjonują. Po stronie opakowań też jest sporo do zrobienia między innymi poprzez takie instrumenty jak ekomodulacja motywująca do odpowiedniego projektowania opakowań  – zauważa Jakub Tyczkowski.

Wszystkie te tematy zostaną poruszone podczas organizowanej przez Rekopol konferencji towarzyszące XI międzynarodowym Targom Techniki Pakowania i Opakowań.

Data: 24 kwietnia 

Miejsce: Międzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Opakowań Warsaw Pack, Aleja Katowicka 62B, 05-830 Nadarzyn

Szczegółowy program oraz formularz rejestracji znajduje się TUTAJ

Zachęcamy do rejestracji i udziału w wydarzeniu.