PPWR przyjęty

PPWR

Zakończył się proces legislacyjny nowego europejskiego prawa dotyczącego opakowań, tzw. PPWR (Plastic and Paper Waste Resolution). Teraz czekamy na formalne zatwierdzenie przepisów przez Radę UE.

PPWR kompleksowo ureguluje wszystkie wymagania dotyczące opakowań i to opakowań wszelkiego rodzaju, niezależnie od branży, w jakiej są stosowanie – powiedziała ecoekonomia.pl Sylwia Uziębło-Kowalska z kancelarii Osborn Clarke.

PPWR: trzy najważniejsze cele rozporządzenia 

Przyjęte rozwiązania mają trzy główne cele. Pierwszym jest zmniejszenie ilości odpadów opakowaniowych. Cel ma być osiągnięty między innymi poprzez szersze stosowanie opakowań wielokrotnego użytku (w tym napełniania) i eliminowanie z rynku tych jednorazowych. Ograniczone mają zostać też zbędne opakowania. Producenci będą musieli zwracać uwagę na to, jak i w co pakują swoje produkty

Drugim celem jest opracowanie skuteczniejszych (wydajniejszych, wysokiej jakości) działań recyklingowych w UE. Chodzi m.in. o usprawnianie samych procesów recyklingu tak, aby niosły one ze sobą pełną opłacalność dla wszystkich opakowań.

Trzecim jest ograniczenie użycia pierwotnych zasobów na rzecz surowców wtórnych. Ta zmiana polega na tym, aby poprzez odgórne regulacje zniwelować „drogę na skróty”, czyli sięganie po surowiec, jaki jeszcze do tej pory nie był w użytku. Producenci mają w pierwszym momencie korzystać z materiałów poddanych wcześniej recyklingowi.

O zakresie przyjętych rozwiązań pisaliśmy już kilkukrotnie. Szczegóły przyjętych rozwiązań znajdują się TUTAJ

Przepisy mają formę rozporządzenia. Oznacza to, ze będą bezpośrednio stosowane w Polsce i pozostałych krajach UE. 

—Istotny jest fakt, że rozporządzenie przewiduje harmonizację przepisów dotyczących opakowań. To oznacza, że opakowanie w Polsce, Portugalii, Belgii czy innym kraju UE będzie musiało spełniać te same standardy i wymogi. A to znacznie ułatwi życie producentom lokującym swoje produkty na rynkach poza Polską — dodaje Sylwia Uziębło-Kowalska.

Najważniejsze przyjęte zapisy

Przepisy, które zostały wstępnie uzgodnione z Radą, obejmują cele w zakresie redukcji opakowań (5 proc. do 2030 r., 10 proc. do 2035 r. i 15 proc. do 2040 r.). Wymagają one od krajów UE zmniejszenia w szczególności ilości odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych. Aby ograniczyć niepotrzebne opakowania, ustalono maksymalny współczynnik pustej przestrzeni na poziomie 50 proc. dla opakowań zbiorczych, transportowych i e-commerce; producenci i importerzy będą również musieli zapewnić minimalizację wagi i objętości opakowań

Niektóre rodzaje jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych zostaną zakazane od 1 stycznia 2030 roku. Obejmują one opakowania na nieprzetworzone świeże owoce i warzywa, opakowania na żywność i napoje napełniane i spożywane w kawiarniach i restauracjach, pojedyncze porcje (np. na przyprawy, sosy, śmietankę, cukier), miniaturowe opakowania na produkty toaletowe i bardzo lekkie plastikowe torby na zakupy (poniżej 15 mikronów).

Aby zapobiec niekorzystnym skutkom dla zdrowia, tekst zawiera zakaz stosowania tak zwanych „chemikaliów na zawsze” (per- i polifluorowanych substancji alkilowych lub PFAS) powyżej pewnych progów w opakowaniach mających kontakt z żywnością.

Zgodnie z nowymi przepisami, wszystkie opakowania (z wyjątkiem lekkich opakowań z drewna, korka, tekstyliów, gumy, ceramiki, porcelany i wosku) będą musiały nadawać się do recyklingu, spełniając surowe kryteria. Przepisy zawierają również minimalne cele w zakresie zawartości surowców wtórnych w opakowaniach z tworzyw sztucznych. Dodatkowo określono minimalne cele w zakresie recyklingu odpadów opakowaniowych.

Do 2029 r. 90 proc. jednorazowych plastikowych i metalowych pojemników na napoje (do trzech litrów) będzie musiało być zbieranych oddzielnie (za pośrednictwem systemów kaucji zwrotnych lub innych rozwiązań zapewniających osiągnięcie celu zbiórki).