Zamień elektrograty na bratki – akcja „kwiaty za elektrograty”

Już po raz piętnasty klienci sklepów Castorama, Smart, Express i Brico Depot mogą wymienić elektroodpady na kwiatki. Podobnie jak rok temu są to sadzonki bratków. Akcja odbędzie się w najbliższy weekend – od 22 do 23 marca.

Co roku mieszkańcy ziemi wytwarzają ponad 25 mln ton elektrośmieci. Takie odpady zawierają szkodliwe dla ludzi substancje jak kadm czy rtęć. Dlatego nie mogą trafiać do zwykłych śmietników. Prawidłowa segregacja to krok ku zmniejszeniu ich negatywnego wpływu na środowisko. Wiele zapomnianego sprzętu (świetlówki, telefony komórkowe, sprzęt RTV i AGD) odkrywamy w trakcie wiosennych porządków. Każdy taki przedmiot wymaga właściwej segregacji. „Kwiaty za elektrograty” to proekologiczna odpowiedź Castoramy na ten problem. Oddawane w zbiórce elektroodpady są utylizowane w sposób przyjazny dla środowiska. Z kolei odzyskane z nich materiały trafiają do ponownego obiegu.

W trakcie trwania wiosennej edycji wszystkie sklepy Castorama zbierają domowe elektroodpady, a w zamian rozdają sadzonki bratków. Kwiaty pochodzą od polskiego producenta i są w doniczkach z recyklingu. Każda pełnoletnia osoba prywatna oddająca sprzęt może otrzymać nawet 10 bratków, w zależności od rodzaju, liczby i wielkości przyniesionego sprzętu. Partnerem akcji jest Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego AuraEko, współpracująca z firmą przetwarzającą zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny – MB Recycling.

– „Kwiaty za elektrograty” to nasza kultowa akcja angażująca tysiące klientów, z której jesteśmy ogromnie dumni. O jej niezwykłości świadczy zaangażowanie nas wszystkich: zespołów sklepowych, klientów oraz partnerów, którzy zajmują się odbiorem odpadów. Cieszymy się, że przez te 14 lat trwania akcji udało nam się we właściwy sposób zutylizować tysiące ton elektrośmieci i konsekwentnie dbać w ten sposób o środowisko. Liczymy, że i w tym roku pobijemy nasz własny rekord w zbiórce – powiedziała Kinga Sowik, dyrektorka ds. Odpowiedzialnego Biznesu Castorama Polska.