„Wejdź z nami w zieloną dojrzałość” – 18. edycja Dnia Bez Śmiecenia 

Już po raz osiemnasty Rekopol zaprasza do udziału w kampanii z okazji Dnia Bez Śmiecenia. To coroczne przypadające 11 maja wydarzenie, tym razem odbywa się pod hasłem „Wejdź z nami w zieloną dojrzałość”. Mogą w nim wziąć udział szkoły, a także całe rodziny. Na stronie akcji do połowy maja można tworzyć kreatywne scrapbooki promujące segregowanie odpadów i dbanie o naszą planetę. 

– Przez 18 lat akcja ewoluowała i przyjmowała różne formy, lecz jej cel pozostał niezmienny – dążymy do podniesienia świadomości w zakresie segregacji śmieci. Jest to kluczowym elementem w redukcji ilości wytwarzanych odpadów. Chcemy pokazać, że właściwa segregacja to dopiero początek drogi do ochrony naszej planety. Cieszę się, że z roku na rok coraz więcej osób bierze udział w naszej akcji – mówi Aneta Stawiska, dyrektor Komunikacji i Edukacji w Rekopolu Organizacji Odzysku Opakowań.

Problem odpadów stale rośnie

Według danych GUS Polacy generują o 13 kg więcej odpadów niż w poprzednich latach. W roku 2022 przeciętny Kowalski wytworzył około 355 kg odpadów komunalnych. To wyraźnie przewyższa średnią z roku 2020 – wtedy na jednego mieszkańca przypadało średnio 342 kg. Wzrost ilości odpadów stanowi problem wymagający gruntownej analizy i pracy nad dostosowaniem naszych obecnych nawyków konsumpcyjnych oraz podejścia do gospodarki odpadami. Dlatego tak cenne są akcje edukacyjne, które uświadamiają jak istotna kwestią są śmieci.

Jak wziąć udział w konkursie?

  • Konkurs trwa do 15 maja 2024 roku. 
  • Skierowany do placówek szkolnych i rodzin.
  • Tematem jest przedstawienie kreatywnych pomysłów na zmniejszenie ilości odpadów i właściwą segregację. Uczestnicy są proszeni o stworzenie scrapbooków za pomocą aplikacji na stronie konkursowej, korzystając z dostępnych szablonów, naklejek i własnych materiałów wgranych do systemu.
  • Gdy praca będzie gotowa, wystarczy pobrać ją i opublikować na Instagramie lub Facebooku z hasztagiem #konkursdzienbezsmiecenia2024.
  • Szkoły zgłaszają prace na Facebooku.
  • Rodziny publikują prace na Instagramie.
  • Najlepsze prace zostaną nagrodzone bonami podarunkowymi do wykorzystania według potrzeb zwycięzców.
  • Szczegóły konkursu znajdują się w regulaminie na stronie www.dzienbezsmiecenia.pl

„Dzień bez śmiecenia” (ang. World non-waste Day) To europejska inicjatywa organizacji Pro Europe, koordynowana w Polsce przez Rekopol od 2007 roku. 11 maja 2001 r. Sejm RP przyjął pakiet ustaw regulujących gospodarowanie odpadami opakowaniowymi. Był to początek funkcjonowania polskiego systemu gospodarki odpadami opakowaniowymi zgodnie z wytycznymi Dyrektywy UE.