Lipiec 2021 zapoczątkował wielką plastikową rewolucję w Europie. Zgodnie z przyjętymi przez Komisję Europejską tzw. „dyrektywami plastikowymi” od tego momentu obowiązuje ogólnoeuropejski zakaz wprowadzania do obrotu plastikowych jednorazówek.
Na pierwszy ogień poszły: patyczki higieniczne, sztućce, talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, pojemniki do żywności i styropianowe kubeczki. Zaczęły też obowiązywać nowe oznaczenia plastikowych jednorazówek.
Zmiany w tych obszarach widzimy także w Polsce. Przyzwyczailiśmy się już do wielu papierowych przedmiotów codziennego użytku, które jeszcze kilkanaście miesięcy temu były wyłącznie z plastiku. Widzimy także na wielu plastikowych jednorazówek charakterystyczne oznaczenie z żółwiem. Informuje ono, że produkt zawiera plastik i powinien zostać wrzucony do odpowiedniego pojemnika.
Poniżej prezentujemy najważniejsze graniczne daty wprowadzanych zmian dotyczących plastikowej rewolucji w Unii Europejskiej.
Plastikowa rewolucja – harmonogram wprowadzania zmian i wymogów:
- 3 lipca 2021 r. zakaz wprowadzania do obrotu 10 plastikowych produktów jednorazowego użytku,
- 3 lipca 2021 roku wszystkie kubki jednorazowe, plastikowe, jak i papierowe – oznakowanie określoną grafiką,
- od 2025 r. nakrętki i wieczka plastikowe – przymocowane na stałe do butelek i pojemników
- od 2025 r. wszystkie butelki plastikowe wykonane w minimum 25 proc. z materiału pochodzącego z recyklingu. Od 2030 r. – w 30 proc.;
- do 2025 r. poziom zbiórki i recyklingu plastikowych butelek na napoje jednorazowego użytku ma wynieść 77 proc. Do 2029 r. – 90 proc.