ZieloneGodziny.pl – czas na ekologiczne używanie prądu

Chcesz mieć realny wpływ na ograniczanie śladu węglowego na co dzień? Zacznij używać pralki, zmywarki, piekarnika czy ładowarki samochodowej wówczas, gdy świeci słońce i wieje wiatr. Jak sprawdzić kiedy jest najlepszy moment? Wystarczy wejść na www.ZieloneGodziny.pl. Portal codziennie publikuje, w jakich godzinach możemy się spodziewać ekologicznego prądu.

Do segregowania odpadów wielu z nas już przywykło. Czas na wprowadzanie w życie innych zmian korzystnych dla natury. Takim pomysłem są tzw. zielone godziny, czyli czas, gdy dostarczany do naszych gospodarstw prąd pochodzi z zielonych źródeł (OZE).

Zielone Godziny: Korzystne dla środowiska i łatwe we wdrożeniu

– To taka zabawa ekologiczna, która, jeśli stanie się w miarę powszechna, może przynieść spore efekty ekologiczne. O co chodzi ? O moment uruchamiania w naszych domach sprzętu AGD. Zachęcamy, aby unikać włączania pralki, zmywarki, płyty grzejnej, piekarnika w godzinach wieczornych (17.00-22.00). Wtedy większość prądu w sieci pochodzi ze spalania węgla w dużych, tradycyjnych elektrowniach. Takie czynności warto planować na pory dnia, gdy świeci słońce lub wieje silny wiatr. Dzięki temu zużyjemy mniej węgla w elektrowniach, a nasze pranie, zmywanie naczyń czy ładowanie samochodu/roweru będą bardziej ekologiczne– mówi Piotr Krupa-Lubański pomysłodawca akcji Zielone Godziny.  

W praktyce oznacza to, że warto żyć zgodnie z naturą i korzystać z prądu wtedy, gdy natura sama nam go dostarcza bez szkody dla środowiska. Warto pamiętać, że możliwości gromadzenia prądu są bardzo ograniczone. Zazwyczaj musi on być produkowany w tej samej chwili, gdy zgłaszamy potrzebę jego użycia włączając jakieś urządzenie.

– Już dziś jest normą, że w wielu stanach USA apeluje się do mieszkańców, aby ładowanie samochodów elektrycznych przeprowadzać przed godziną 17:00 – dodaje Piotr Krupa-Lubański.

Zielone Godziny: codzienne informacje o najlepszych dla natury godzinach

Portal www.ZieloneGodziny.pl codziennie podaje, w jakich godzinach możemy się spodziewać ekologicznego prądu. Zawiera prognozy procentowej zawartości czystego prądu w prądzie (średnią krajową oraz z rozbiciem na województwa) w każdej godzinie, na trzy doby do przodu. 

– Latem sprawa jest prosta  –  wiadomo, że między 9.00 a 17.00 prawie zawsze jest słońce. Jesienią, zimą i wiosną, gdy ekologiczna energia pochodzi w dużym stopniu z wiatru, sytuacja jest już mniej oczywista. Poza tym, gdy w naszym rejonie Polski jest bezwietrzna pogoda, nad morzem, gdzie jest zlokalizowanych sporo farm wiatrowych może panować sztormowa pogoda. ZieloneGodziny codziennie doradzą nam optymalny czas. Co więcej, podpowiedzą, który dzień w danym tygodniu będzie najbardziej obfity w słońce i wiatr, a tym samym najlepiej nadaje się na większe pranie, suszenie, prasowanie, odkurzanie – dodaje twórca portalu.

Nasze domowe AGD, klimatyzacja, ogrzewanie zużywają sporo prądu. Ich łączna moc może odpowiadać nawet za 20 proc. krajowego zużycia prądu. Gdybyśmy włączali je tylko w czasie „zielonych godzin”, każdy dom czy mieszkanie mogłoby zaoszczędzić co tydzień od 2 do 12 kg węgla. Czyli od 100 kg do 400 kg rocznie.

Policzyliśmy wszystkie pralki, suszarki, zmywarki, telewizory, komputery, rowery i samochody elektryczne. Okazuje się, że możemy zmniejszyć spalanie węgla w elektrowniach nawet o 1-2 mln ton rocznie. To jest około 50-100 wagonów węgla dziennie. To ogromna ulga dla powietrza, którym na co dzień oddychamy – podsumowuje Piotr Krupa-Lubański.

ZieloneGodziny.pl – ile w praktyce możemy zaoszczędzić

Ile węgla możemy zaoszczędzić dzięki świadomemu wybieraniu pory uruchamiania pralki, zmywarki, piekarnika ? Jeden cykl pralki/zmywarki oznacza zużycie średnio 1-1,5 kWh, jedno użycie piekarnika, to ok. 2-3 kWh, wieczorne zużycie prądu przez kuchenkę elektryczną, czajnik lub ekspres do kawy to ok. 2 kWh. Aby dostarczyć nam 1 kWh elektrownia spala ok.  0,45 kg węgla. Jeżeli uruchomimy te urządzenia wieczorem, między godziną 17:00  a  23:00, to 90 proc. prądu będzie pochodziło ze spalania węgla.

Jeżeli uruchomimy te urządzenia w czasie, gdy świeci słońce i wieje wiatr, a serwis  www.ZieloneGodziny.plprognozuje przynajmniej 40-50 proc. udziału OZE w produkcji prądu, to zaoszczędzimy 90-50 = 40 proc. normalnie spalanego węgla.

Załóżmy, że piekarnika używamy 1 w tygodniu, pralki 3-4 razy, zmywarki 5 razy, płyty – kuchenki elektrycznej codziennie. Za każdym razem zadbamy o uruchamianie ich w porach dużego udziału słońca i wiatry w produkcji prądu. Wspomniane 40 proc. zaoszczędzonego węgla będzie oznaczało, że w tygodniu możemy zaoszczędzić od 3 do 10 kg węgla (w zależności od rozmiarów i potrzeb naszego gospodarstwa domowego).

Rocznie, tylko w ramach naszego własnego domu czy mieszkania możem zaoszczędzić atmosferze od 100 do 450 kg węgla. W skali całego kraju, sumując nasze pralki, zmywarki, piece, telewizory i ograniczając ich pracę wieczorami, możemy zaoszczędzić atmosferze nawet  ok. 2 mln ton węgla czyli około 40 tys wagonów węgla, około 100 dziennie.

ecoekonomia.pl jest patronem medialnym tego projektu.