Nałęczowianka w butelce rPET – 100 proc. plastiku z recyklingu

Nałęczowianka, której właścicielem jest Nestlé Waters, wprowadziła na rynek nowe butelki o pojemności 1l. Butelki w całości wykonano z recyklingowego PETu, czyli rPETu. Po przetworzeniu mogą z nich powstać kolejne butelki, bluzy czy długopisy. Marka prowadzi aktualnie testy rozwiązań przytwierdzających zakrętki do butelek. Zintegrowaną nakrętkę Nałęczowianka planuje wprowadzić w pierwszym kwartale 2024.

Właściciel Nałęczowianki, firma Nestlé Waters zobowiązała się, że do 2025 roku udział tworzywa z recyklingu we wszystkich jej butelkach PET sięgnie 50 proc. Z kolei do 2030 roku będzie odzyskiwać tyle butelek, ile wprowadza na rynek. Następstwem tej strategii jest najnowsze opakowanie w portfolio marki – butelka o pojemności 1 litra wykonana w 100 proc. z rPET-u. Marka prowadzi także testy rozwiązań pozwalających na przytwierdzenie na stałe zakrętki do butelki. Taki wymóg od początku 2025 roku stawia przed wszystkimi członkami UE. Więcej o plastikowej rewolucji.

Jak nie NAŁ to kiedy?

PET jest obecnie preferowanym opakowaniem w branży napojów, gdyż łączy w sobie lekkość, wytrzymałość oraz przezroczystość. Przede wszystkim w pełni nadaje się do recyklingu. Wyrzucone w prawidłowy sposób butelki – do żółtego pojemnika na odpady – mogą więc otrzymać „nowe życie”. Po przetworzeniu mogą się stać kolejnymi opakowaniami. 

– Wprowadzając do naszej oferty butelki wykonane z materiałów wtórnych, chcemy pokazać, że dbałość o środowisko może iść w parze z biznesem. Opakowania z plastiku PET z recyklingu gwarantują wytrzymałość i bezpieczeństwo. Ponad wszystko są cennym surowcem, który nie powinien kończyć swojej drogi jako odpad. Nowe rozwiązanie obejmuje butelki 1l, ale nie jest to nasze ostatnie słowo w tym temacie. Naszą ambicją jest, aby własnym przykładem promować założenia gospodarki obiegu zamkniętego. Już teraz obieg zamknięty został wprowadzony w warszawskim biurze oraz w fabryce w Nałęczowie. Dzięki temu pracownicy każdego dnia mogą mieć swój wkład w dbanie o planetę – mówi Karolina Cyburt z Nestlé Waters. 

Wspólnie dla Ziemi

Odpowiednią segregację butelek Nałęczowianka podkreśla we wszystkich działaniach marki, np. w kampanii „Uwierz w recykling”. Nałęczowianka, jako pierwsza marka wody w Polsce, wprowadziła dla wszystkich swoich formatów niegazowanych butelki wykonane w 50 proc. z przetworzonego plastiku. 

Butelki PET powinno wrzucać się do właściwego kosza przeznaczonego na tworzywa sztuczne, oznaczonego kolorem żółtym. Stamtąd trafiają one do specjalnych zakładów, które oczyszczają opakowania i przetwarzają je na granulat. Następnie można wykorzystać go przy produkcji kolejnych butelek czy innych przedmiotów. Wszystko w ramach modelu gospodarki obiegu zamkniętego. 

Nowe butelki 100 proc. rPET są dostępne w szerokiej dystrybucji na terenie całej Polski. 

O pierwszych partiach napojów Pepsi oraz Mirinda rozlewanych do butelek wykonanych w 100 proc. z przetworzonego plastiku (rPET) pisaliśmy już w grudniu 2021 r. Takie butelki produkują zakłady PepsiCo w Michrowie i Żninie.