Recykling surowców – najważniejsze decyzje podejmujemy we własnych domach

Recykling zaczyna się w naszych domach. To tu rozdzielamy na konkretne frakcje surowce wtórne od odpadów. Jest to początek tego skomplikowanego, wieloetapowego procesu. Dzięki niemu powstają nowe produkty. Dlatego segregowanie śmieci, przez wielu Polaków wciąż uznawane za fanaberię, ma głęboki sens.

Z domowego pojemnika na śmieci do recyklera

Bardzo ważnym etapem procesu segregacji odpadów jest działanie każdego mieszkańca gminy, miasta czy wsi. To w domach decydujemy, do jakiego pojemnika trafia dane opakowanie czy przedmiot. To tu zaczyna się w praktyce recykling surowców. Wciąż wiele osób poddaje pod wątpliwość sensowność sortowania śmieci, gdyż według nich śmieciarka i tak zabierze je do jednego kontenera. To błędne myślenie – poszczególne frakcje zwykle odbierane są w różne dni i nic się nie miesza. Dlatego tak ważne jest oddzielanie plastiku, szkła czy papieru, gdyż w sytuacji wrzucania wszystkiego „do jednego worka” śmieci lądują w najbardziej nieekologicznych odpadach zmieszanych.

Znaczenie domowej zbiórki podkreślają też przedsiębiorcy działający na rynku odpadowym.

Przez kilkanaście lat funkcjonowania systemu selektywnej zbiórki przyzwyczailiśmy się do segregowania śmieci. Jednak jakość naszej wspólnej pracy pozostawia wiele do życzenia. Jako mieszkańcy musimy zrozumieć, że nasze decyzje podejmowane przy wyrzucaniu poszczególnych opakowań mają bezpośredni wpływ na nasze życie. Po pierwsze, jakość segregacji przekłada się na wysokość opłat za wywóz odpadów. Po drugie, ale równie ważne – wpływa na stan środowiska. Im więcej odpadów wróci do obiegu, tym mniej trafi na składowiska czy do spalarni – mówi ecoekonomia.pl Jakub Tyczkowski, prezes Zarządu Organizacji Odzysku Opakowań Rekopol.

Zakład oczyszczania zabiera i przewozi śmieci do recyklerów. Są to przedsiębiorstwa, które specjalizują się w przetwarzaniu konkretnych odpadów. Odpady zawsze są sprawdzane, opisywane i ważone. Na specjalnej taśmie sortuje się je i przygotowuje do przetworzenia. Dlatego trzeba koniecznie pamiętać, że zmieszanie surowców wtórnych z innymi rodzajami odpadów utrudnia ich przetworzenie i niszczy cenny materiał. 

Recykling surowców: Blat kuchenny ze stłuczki szklanej

Z tworzyw sztucznych (m.in. plastiku) uzyskuje się regranulat. Z metali – stop, ze szkła powstaje stłuczka, a z papieru – celulozowa masa. Bioodpady wykorzystuje się jako kompost lub biogaz. 

Z tych wszystkich surowców powstają nowe rzeczy. Np. ramy okienne (PVC), meble ogrodowe, długopisy, zabawki, torebki na zakupy. Ze szkła produkuje się słoiki, butelki, szklanki, blaty kuchenne czy kafelki. Masa celulozowa to z kolei znakomity surowiec na gazety, artykuły higieniczne czy książki.

Ostatnim etapem procesu recyklingu jest oczywiście dystrybucja i sprzedaż wytworzonych w ten sposób produktów. Segreguj śmieci w domu! To prosty wkład w lepsze jutro!