10 zasad kultury segregacji – jak prawidłowo wyrzucać śmieci

10 zasad kultury segregacji

Wiosna to zwykle czas przeglądów, porządków, zmian. Dziś bezwzględnie trzeba je robić w duchu eko, z poszanowaniem planety oraz regulacji dotyczących segregacji. A to wymaga wiedzy i znajomości obowiązujących w świecie śmieci zasad. Dlatego właśnie z początkiem wiosny przypominamy 10 zasad kultury segregacji.

Choć ponad połowa Polaków twierdzi, że zna zasady segregacji, niestety krajobraz wielu wsi, miasteczek i miast tego nie potwierdza. Źle się dzieje także w wielkomiejskich altanach smietnikowych o czym świadczą nakładane na spółdzielnie i mieszkańców kary. Dlatego przy każdej okazji warto przypominać sobie o zasadach segregacji i utrwalać tę wiedzę. 

Podstawą są 4, a w praktyce 5 frakcji odpadów

W Polsce od 2017 roku mamy obowiązujące w całym kraju cztery główne frakcje segregacji. Są to:

 • metale i tworzywa sztuczne (w tym plastik)
 • papier (nietłusty, czysty)
 • szkło (tylko szkło opakowaniowe)
 • bio (tylko resztki roślinne i skorupki jajek) 

Pozostałe wrzucamy do odpadów tzw. zmieszanych, czyli resztkowych. Ta kategoria w praktyce stanowi piątą frakcję. 

Kultura segregacji ma znaczenie

Wyrzucenie odpadów do odpowiedniego pojemnika to połowa sukcesu. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o odpowiednim ich przygotowaniu po to, by trud segregacji nie poszedł na marne. Dlaczego butelki i słoiki należy wyrzucać bez zakrętek? Po co opróżniamy i zgniatamy butelki plastikowe? Choć zbite lustro jest szklane, dlaczego nie powinno znaleźć się w pojemniku ze szkłem? Rekopol przygotował 10 zasad kultury segregacji. To ważne wskazówki wyjaśniające jak i dlaczego właśnie w taki, a nie inny sposób, trzeba postępować z odpadami.

10 zasad kultury segregacji:

 1. Przetworzenie ma znaczenie! Segregując dajesz odpadom drugie życie. Zmniejszasz zanieczyszczenie środowiska poprzez zmniejszenie ilości odpadów deponowanych na składowiskach. Dzięki recyklingowi ograniczamy zanieczyszczenie, emisję gazów cieplarnianych, produkcję odpadów przemysłowych.
 2. Zgniecenie ma znaczenie! Zgniataj puszki i butelki przed wyrzuceniem. Zgnieciona butelka zajmuje 80 proc. miejsca mniej. Dzięki temu rzadziej możesz wynosić odpady ze swojego domu, a firmy odbierające nie muszą wozić powietrza.
 3. Odkręcenie ma znaczenie! Wyrzucaj szkło i kartony po sokach i mleku bez kapsli i nakrętek. Po odkręceniu posegreguj do odpowiednich pojemników.
 4. Oznaczenie ma znaczenie! Zwracaj uwagę na oznaczenia umieszczone na opakowaniach. Znajdują się na nich informacje o pochodzeniu, surowcu, z którego zostały zrobione oraz możliwym powtórnym przetworzeniu.
 5. Opróżnienie ma znaczenie! Opróżniaj butelki, słoiki, kartony. Wszystkie opakowania przed wyrzuceniem powinny zostać dokładnie opróżnione!
 6. Rozłożenie ma znaczenie! Rozkładaj kartony przed wrzuceniem do pojemnika. W ten sposób będą zajmowały mniej miejsca (nawet o 70 proc.) i rzadziej będziesz musiał je wynosić!
 7. Przynoszenie ma znaczenie! Zabieraj ze sobą wielorazową torbę na zakupy. Foliowe torebki używasz przeważnie tylko raz, a później wyrzucasz, więc produkujesz więcej odpadów. Torba zakupowa to zaledwie dodatkowe 20 gramów dla Ciebie, a zdecydowanie mniejszy ciężar dla środowiska.
 8. Rozróżnienie ma znaczenie! Nie wrzucaj do pojemników do segregacji pobitych luster, szyb, szklanek. Jest to inny rodzaj szkła. Zanieczyszczenie odpadów szklanych (słoiki, butelki) poprzez np. fragmenty szyb, luster może spowodować niemożność przetworzenia tego surowca!
 9. Zabrudzenie ma znaczenie! Nie wrzucaj do pojemników do segregacji odpadów bardzo zabrudzonych, np. papieru po maśle, chusteczek higienicznych, ręczników papierowych. Nie segregujemy także odpadów zabrudzonych klejami oraz zatłuszczonych.
 10. Wyrzucenie ma znaczenie! Sprawdź zasady segregowania panujące w Twojej gminie i zapamiętaj, co wyrzucamy do konkretnego pojemnika. Oddawaj do PSZOK-u zużyty sprzęt elektroniczny, baterie, akumulatory, gruz, odpady niebezpieczne. Przeterminowane leki oddawaj do aptek.