Mapa zero waste

mapa zero waste

Powstaje ogólnopolska mapa firm zero waste. Miejsca, które wspierają bezodpadowy styl życia, na mapę może zgłosić każdy – zarówno klient indywidualny, jak i firma. Mapa Zero Waste to wspólna inicjatywa Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste i ING Banku.

Mapa Zero Waste pozwala wyszukiwać, ale też dodawać nowe miejsca ze swojej okolicy, które działają według idei zero waste. Mogą się na niej znaleźć np. lokalne punkty naprawcze, sklepy z opakowaniami wielokrotnego użytku, second handy itp. Zero waste to styl życia, który polega na świadomym ograniczaniu produkowania odpadów. W praktyce to m.in. świadome zakupy, unikanie jednorazowych opakowań, czy naprawianie przedmiotów zamiast ich wyrzucanie.

Droga do dłuższego lub drugiego życia

– W Polsce, w zrównoważony sposób, działa wiele firm – dzięki nim nasze buty zyskują nowe życie, sprzętu AGD możemy używać dłużej niż do końca okresu gwarancji, a jedzenie na wynos dostajemy do własnego opakowania. Ostatni czas był dla tych miejsc bardzo trudny. Teraz nadszedł moment, by wyróżnić i pokazać te inicjatywy szerszej grupie odbiorców – komentuje Joanna Kądziołka, rzeczniczka Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.

Punkt, sklep czy firmę może na mapę zgłosić zarówno klient indywidualny, który z danego punktu korzysta, jak i sama firma, która działa ekologicznie. Wystarczy uzupełnić prosty formularz. Zgłoszenie będzie weryfikowane przez Polskie Stowarzyszenie Zero Waste. W przypadku pozytywnej oceny, punkt trafi na mapę. Zgłoszenie i utrzymanie punktu na mapie jest bezpłatne.  

Projekt wspiera piosenka Kasi Nosowskiej pod tytułem „Wystarczy”. Spot i klip są w pełni „zerowastowe” – wszystkie elementy scenografii pochodzą z drugiej ręki lub zostały przetworzone z innych przedmiotów. Część pochodzi ze zbiórki, zorganizowanej wśród pracowników ING.