Nie śmiecę, wybieram czystą plażę

Ekologia na wakacjach, czysty Bałtyk

Trwa akcja Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz WFOŚiGW w Gdańsku pod hasłem: Nie śmiecę, wybieram czystą plażę. Jej założeniem jest zwrócenie uwagi na problem zaśmiecenia plaż. Akcja skierowana jest do turystów i mieszkańców.

Spędzając urlop nad polskim morzem, widujemy tabliczki zakazujące śmiecenia na plaży. Niestety, ilość wyrzucanych odpadów oraz problem zanieczyszczenia nad Bałtykiem, a także przyległych do niego plaż i wydm nie maleje. Kampanią „Nie śmiecę, wybieram czystą plażę” Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz WFOŚiGW w Gdańsku chcą zwiększać świadomość w tej kwestii. Nie tylko wśród turystów ale i samych mieszkańców.

W wakacje powinniśmy zadbać o to, by plaże nie zamieniały się w śmietniki. Dlatego apelujemy, by podczas wycieczek i wypoczynku nie pozostawiać śmieci na plaży. Nie chodzi tu tylko o walory estetyczne. Ale o realne zagrożenie dla morskiej flory i fauny, a także dla nas samych

– podkreślił wiceminister Jacek Ozdoba podczas konferencji prasowej

Województwo pomorskie jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów. Wielu Polaków właśnie ten region wybrało na miejsce swojego wakacyjnego wypoczynku. Wiadomo, że plaża, morze, czysta woda – przyciągają rzesze wczasowiczów. Zależy nam, aby trafił do nich jasny i czytelny przekaz: niczego nie należy zostawiać w piasku na plaży. Wszystkie odpady wyrzucamy do kosza lub zabieramy ze sobą. Zostawiamy po sobie czyste miejsce. Takie, które sami chcielibyśmy zastać.

– przekonywał Szymon Gajda, prezes WFOŚiGW w Gdańsku

Kary nawet do 5 tys. zł

Wiceminister klimatu i środowiska przypomniał, że za zaśmiecanie miejsc publicznych grożą określone konsekwencje prawne. Są to zarówno kary pieniężne, a nawet kara pozbawienia wolności.

Prowadzimy działania edukacyjne i promujemy właściwe postawy. Jednak aby zwrócić uwagę na ten ważny problem proponujemy wprowadzić przepisy zaostrzające kary za przestępstwa i wykroczenia środowiskowe. I tak za zaśmiecanie zarówno plaż, lasów, terenów przy jeziorach, jak i szlaków górskich maksymalna grzywna wzrosła z 500 nawet do 5000 zł. Przez wiele lat kary za przestępstwa środowiskowe nie były rewaloryzowane i obecnie ich wysokość jest zupełnie nieadekwatna do popełnianych czynów.

– powiedział wiceminister Jacek Ozdoba

W ramach promocji akcji na terenie województwa pomorskiego w lipcu pojawiły się billboardy oraz przystankowe citylighty.

Wspólnie z WFOŚiGW w Gdańsku  chcemy, aby ten przekaz dotarł do jak największej liczby turystów, którzy odwiedzają polskie plaże. Mam nadzieję, że akcja przyniesie zadowalające efekty.

– wyjaśnił wiceminister klimatu i środowiska

***

23 lipca projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.