Czy nowoczesny sprzęt AGD pomoże obniżyć domowe rachunki?

Polacy nie są skorzy do wyrzeczeń w celu ograniczenia swojego negatywnego wpływu na środowisko. Czasem wprowadzenie zmian we własnym gospodarstwie domowych może okazać się bardzo skuteczne. Jednym ze sposobów jest wymiana sprzętu AGD na nowocześniejszy i bardziej energooszczędny.

Jak wynika z najnowszego badania[1], ponad 50 proc. Polaków jest świadomych problemów dotyczących ochrony środowiska i postępujących zmian klimatycznych. Mimo tego, tylko 13 proc. z nas jest gotowych na prawdziwe wyrzeczenia, by ograniczyć swój negatywny wpływ na środowisko. Jak połączyć chęć bycia bardziej eko z wygodą i przyjemnością? Rozwiązaniem może być wymiana sprzętu AGD.

Nieliczni działają, większość wybiera wygodę

Szybko postępujące zmiany klimatu to problem, który dostrzegają nie tylko rządy poszczególnych krajów i organizacje pozarządowe, ale także konsumenci. Z najnowszego raportu zleconego przez Whirlpool Corporation w Polsce wynika, że ponad połowa respondentów jest w jakiś sposób zaniepokojona stanem środowiska. 27 proc. deklaruje, że chciałoby bardziej angażować się w działania prośrodowiskowe. 16 proc. podejmuje konkretne działania, by stać się bardziej eko – ogranicza korzystanie z samochodów, rezygnuje z plastikowych butelek na rzecz tych wielokrotnego użytku, płaci więcej za produkty ekologiczne. 13 proc. respondentów wykazuje aktywną postawę i nie tylko zmienia swój styl życia, ale także edukuje innych. Mocną pozycję zajmuje jednak grupa, która przedkłada własną wygodę, preferencje i przyzwyczajenia nad ochronę środowiska – to aż 43 proc. badanych. 

– Choć świadomość ekologiczna i chęć zmian wśród polskich konsumentów rośnie, zielona transformacja nie jest łatwa. Jesteśmy przyzwyczajeni do wielu udogodnień, z których nie chcemy rezygnować. Jednocześnie widzimy, że nasz styl życia ma realny wpływ na stan środowiska. Dlatego musimy zacząć wprowadzać proste rozwiązania, które z jednej strony nie będą wymagały dużego nakładu pracy, a z drugiej będą miały efekt proekologiczny – mówi Andrea Riggio z Whirlpool Corporation. – Takim krokiem może być np. wymiana starych sprzętów AGD na nowoczesne. Takich, które nie tylko są zaawansowane technologicznie, co przekłada się np. na ich wydajność i koszty eksploatacji, ale też często są wykonane z materiałów nadających się do recyklingu – dodaje Riggio.

Jak Polacy wymieniają duże AGD?

W badaniu „Postawy i zachowania użytkowników dużego sprzętu AGD” aż 60 proc. respondentów zadeklarowało, że w ciągu ostatnich 15 miesięcy zakupiło duży sprzęt AGD – najczęściej pralki i lodówki. Oczywiście przy wymianie sprzętu na nowy ważną rolę odgrywają nowe technologie, ale także czynniki finansowe. 

– Polacy bardzo racjonalnie podchodzą do wymiany sprzętu AGD w swoich domach. Taki zakup to często spory wydatek dla domowego budżetu, dlatego musi być dobrze przemyślany. Przy wyborze nowego sprzętu AGD kierujemy się przede wszystkim klasą energetyczną – sprzęt ma być energooszczędny i zużywać jak najmniej wody czy prądu – wyjaśnia Andrea Riggio. – Co ciekawe, wybory polskich konsumentów są nie tylko ekonomiczne, ale i ekologiczne. Wybory, podyktowane przyszłymi kosztami eksploatacji, często okazują się również korzystne dla środowiska – dodaje Riggio. 

Jak wykazało badanie, polscy konsumenci dokładnie wiedzą, jakie cechy sprzętu AGD są naprawdę ekologiczne. Wśród najczęściej wymienianych aspektów proekologicznych respondenci wskazywali na: 

  • energooszczędność
  • niskie zużycie wody (np. w przypadku pralek i zmywarek), 
  • wysoką jakość wyposażenia.

Postęp technologiczny kluczem do niższych rachunków

Drugim kryterium wyboru sprzętu jest technologia, która może działać na korzyść klimatu. Jednocześnie pomóc w walce z wysokimi kosztami energii.

– Wymiana sprzętu AGD na ten najnowszej generacji jest de facto koniecznością. Nowoczesne, energooszczędne modele sprzętu, zwłaszcza lodówek, czyli urządzeń działających w naszych domach non-stop mogą przynieść nawet kilkaset złotych oszczędności dla gospodarstwa domowego w skali roku – mówi Andrea Riggio. – Dlatego jako branża staramy się przekonać decydentów do wprowadzenia w Polsce, śladem innych krajów, takich jak na przykład Włochy, Węgry czy Grecja, narzędzi zachęcających konsumentów do wymiany sprzętu. W ten sposób zaoszczędziliby oni część domowego budżetu. Jednocześnie również zużycie prądu w Polsce można by ograniczyć o kilka terawatogodzin, co stanowiłoby wielką ulgę dla gospodarki i przestarzałej infrastruktury energetycznej – dodaje Riggio.


[1] „Postawy i zachowania użytkowników dużego AGD – droga do sustainability poprzez serwis i innowacje”, badanie zrealizowane metodą CAWI przez agencję badawczą Zymetria, kwiecień 2023r.