Ekologia na co dzień? Tak! Ale musi być wygodnie…

Segregowanie odpadów, torby wielokrotnego użytku czy racjonalne użycie papieru – to najczęściej podejmowane działania wspierające naturę w Polsce. Z badań i analiz BOŚ wynika, że ekologia na co dzień musi być przede wszystkim dla nas wygodna.

Jaka jest jakość naszej segregacji? Wystarczy zajrzeć do pojemnika „zmieszane” i to pozwoli nam przekonać się, na jakim jest poziomie i że często mocno odbiega od ideału. Do sklepu czy na bazarek zwykle idziemy z jedną dużą torbą. Niestety warzywa i owoce, bez zastanowienia, pakujemy w mniejsze plastikowe tzw. „zrywki”. W praktyce dokumenty dostępne są elektronicznie, dzięki temu mało drukujemy. Jeśli już, to korzystamy z wydruków czarno białych i dwustronnych.

Barometr obnaża błędy

Z Barometru ekologicznego Polaków” przygotowanego jesienią 2020 roku przez BOŚ wynika, że wiemy, jak powinno być i co powinniśmy robić chcąc pomagać środowisku.

– W sferze deklaratywnej Polacy często podejmują działania na rzecz ochrony środowiska. Niemal wszyscy respondenci (94 proc.) przyznają, że segregują odpady. Takie czynności są codziennością dla wszystkich mieszkańców dużych miast i 83 proc. ze średnich miast (do 250 tys. mieszkańców). 91 proc. ankietowanych potwierdza, że używa toreb zakupowych wielokrotnego użytku. Nieco mniej respondentów (77 proc.) dba o racjonalne zużycie papieru, a 72 proc. odłącza sprzęty RTV/AGD od źródeł prądu podczas dłuższej nieobecności.

Deszczówka i zmywarka

Do podlewania roślin ponad połowa Polaków zbiera i wykorzystuje deszczówkę, a 48 proc. myje naczynia w zmywarce. Z kolei 37 proc. korzysta z transportu publicznego. Zaledwie 21 proc. ankietowanych używa w codziennym życiu odnawialnych źródeł energii, a 20 proc. szarej wody. Niestety 4 proc. nie podejmuje żadnych z wymienionych działań – czytamy w raporcie BOŚ.

Ekologia na co dzień – motywacją są finanse

Długofalowe korzyści ekonomiczne są dla większości (90 proc.) Polaków zachętą do inwestycji proekologicznych. Niemal tak samo ważna jest troska o środowisko – na ten aspekt wskazuje 86 proc. respondentów. I tak dla jednej czwartej respondentów motywację stanowi możliwość skorzystania z rządowego (27 proc.) bądź samorządowego programu wsparcia (25 proc.). Z kolei perspektywa produkowania energii i sprzedawania nadwyżek skłania do działania 13 proc. ankietowanych.
Spośród osób, które przeprowadziły inwestycję proekologiczną, o wartości min. 1 tys. zł, najwięcej (60 proc.) wybrało budowę systemu zbierającego wodę deszczową. 40 proc. ankietowanych zdecydowało się na wymianę źródła energii bądź ogrzewania oraz stworzenie instalacji fotowoltaicznej (38 proc.). Wśród najrzadszych inwestycji znalazły się termomodernizacja (18 proc.), wymiana samochodu na bardziej ekologiczny (16 proc.) i likwidacja powierzchni nieprzepuszczalnych na posesji (7 proc.).

Metodologia badania

Badanie ogólnopolskie w zakresie świadomości ekologicznej i działań podejmowanych na rzecz ochrony środowiska. Przeprowadzone przez Instytut IBRiS na zlecenie Banku Ochrony Środowiska na reprezentatywnej próbie n=1000 wśród pełnoletnich mieszkańców Polski. Zrealizowane metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) w dniach 23-29 lipca 2020 r