#DomNaDetoksie – bezpłatny kurs dla każdego

Mikroplastik znaleziono nawet we krwi noworodków. Niebezpieczne substancje chemiczne wykryto na Antarktydzie, w wodzie pitnej w Australii i Szanghaju oraz w deszczówce na całym świecie. Jak ograniczyć wpływ szkodliwych chemikaliów na zdrowie i środowisko naturalne? Odpowiedź pomoże znaleźć Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie. Wystarczy wziąć udział w jej bezpłatnym kursie #DomNaDetoksie i zmienić swoje nawyki na zdrowsze.

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie od kilku lat zwraca uwagę na niebezpieczne substancje chemiczne wykorzystywane w produkcji rzeczy codziennego użytku. Dlatego powstał bezpłatny kurs #DomNaDetoksie, który startuje już w październiku i jest dostępny dla osób z całej Polski.

Chemia niszczy nasze zdrowie

Badania dowiodły, że wiele szkodliwych substancji chemicznych, z którymi stykamy się na co dzień, może negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Część z nich naśladuje lub blokuje naturalne hormony, zaburza metabolizm i wywołuje alergie. Z kolei inne powodują niepłodności u kobiet i mężczyzn oraz zwiększają zachorowalność na raka i choroby cywilizacyjne. Te niebezpieczne związki mogą znajdować się w przedmiotach codziennego użytku i naszym otoczeniu. Np. plastikowych produktach jednorazowych, butelkach i opakowaniach żywności, puszkach, zabawkach, wyrobach tekstylnych, podłogach, meblach, elektronice, kosmetykach czy środkach czystości. Stamtąd do ludzkich organizmów mogą przedostawać się drogą wziewną – wraz z zanieczyszczonym powietrzem i kurzem. Także z jedzeniem i napojami lub przez kontakt ze skórą. 

Chcąc ograniczyć negatywny wpływ szkodliwych substancji, musimy wziąć sprawy w swoje ręce. Jak pokazują badania, nasze codzienne wybory mogą pomóc nam chronić zdrowie i środowisko. Jeśli np. postawimy na zamienniki różnych produktów z niebezpiecznymi składnikami lub będziemy unikać plastików.

#DomNaDetoksie – zostań ekoambasadorem

Na kursie #DomNaDetoksie uczestnicy otrzymają kompleksową wiedzę na temat niebezpiecznych substancji chemicznych znajdujących się w przedmiotach z ich najbliższego otoczenia. W ramach zajęć zaglądniemy do kuchni, łazienki, pokoju dziennego oraz dziecięcego. Dokładniej przyjrzymy się również tekstyliom. Następnym krokiem będzie przekazanie uzyskanej wiedzy kolejnym osobom poprzez przeprowadzenie przeglądów w domach. Celem domowego detoksu jest zmiana nawyków na zdrowsze, zmniejszenie ryzyka kontaktu ze szkodliwymi chemikaliami oraz dzielenie się zdobytą wiedzą. 

Kurs #DomNaDetoksie odbędzie w dwóch odsłonach: stacjonarnej oraz online. Aby wziąć udział w kursie i zostać ekoambasadorem/ekoambasadorką, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.