Powstała największa w Europie fabryka magazynów energii

Northvolt, zakończył budowę największej w Europie fabryki magazynów energii. Magazyny powstały w Gdańsku. Ich produkcja ruszy pod koniec 2023 r.

Największa w Europie fabryka magazynów energii powstaje na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego w Gdańsku. Jej budowa ruszyła pod koniec 2021 roku.

– W trakcie 18 miesięcy zrealizowaliśmy prace ziemne, wybudowaliśmy halę produkcyjną, budynek biurowy, dwa magazyny wysokiego składowania, infrastrukturę techniczną, portiernię, parking i drogi wewnętrzne – mówi Bartłomiej Bil z Northvolt. 

Łączna powierzchnia wybudowanych obiektów wynosi 25 tysięcy m². 

Zbiorniki retencyjne i ogrody deszczowe

Na terenie działki inwestycyjnej powstały również dwa zbiorniki retencyjne oraz kilkanaście ogrodów deszczowych. 

– Zakład produkcyjny Northvolt zasilany jest energią elektryczną pochodzącą wyłącznie z odnawialnych źródeł. Wpisuje się to w model działalności naszej firmy, który zakłada wykorzystywanie jedynie zielonej energii we wszystkich fabrykach zlokalizowanych w Polsce, Szwecji i Niemczech. Stosujemy w nich surowce pochodzące z recyklingu – mówi Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Northvolt w Polsce. 


Budynki produkcyjne oraz biurowy mają wysokość 9,5 m. Po obu stronach tych obiektów wznoszą się na 30 metrów, automatyczne i bezobsługowe magazyny. Będą one obsługiwane przez samojezdne wózki widłowe. Po otrzymaniu od maszyn produkcyjnych komunikatu o braku komponentów, samodzielnie pobiorą je z półek magazynowych. 

Produkcja wspierająca transformację energetyczną 

W zakładzie produkcyjnym w Gdańsku będą powstawały stacjonarne i mobilne magazyny energii oraz systemy bateryjne dla przemysłu i branży budowlanej. Kluczowymi klientami oddziału Northvolt w Polsce są m.in. Fluence (spółka należąca do Siemens), producent maszyn górniczych Epiroc czy producent sprzętu budowlanego Pon Equipment. Magazyny energii są istotnym elementem transformacji energetycznej, polegającej na zwiększaniu wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).

Uruchomienie produkcji pod koniec roku 

Zakończenie budowy to ważny krok milowy w rozwoju firmy Northvolt w Polsce. Nie jest to natomiast koniec prac, które teraz będą polegały na instalacji linii produkcyjnych oraz montażu wyposażenia laboratoriów, biur i pomieszczeń socjalnych. Firma, która działa w Gdańsku od 2018 roku, planuje również przeprowadzkę maszyn produkcyjnych oraz swoich zespołów z dwóch wynajmowanych lokalizacji. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na koniec roku i wtedy również odbędzie się oficjalne otwarcie fabryki. 

Trwa rekrutacja do nowej fabryki 

Northvolt już w 2022 roku rozpoczął rekrutację do nowego zakładu i dziś zatrudnia około 330 osób. Docelowo, w fabryce pracować będzie 500 osób. Dlatego firma poszukuje m.in. operatorów produkcji, magazynierów, inżynierów, techników automatyki, utrzymania ruchu, inspektorów jakości, specjalistów ds. zakupów, księgowości czy BHP. 
Fabryka powstała w okolicy Portu Gdańsk i terminala głębokowodnego Baltic Hub.