Gdzie jest najczystsze powietrze na świecie?

Smog, według raportów WHO, zabija rocznie aż 7 milionów osób. Gdzie jest najczystsze powietrze na świecie? Które kraje Europy przodują w takich rankingach?

Wdychanie zanieczyszczeń zawieszonych w powietrzu zatruwa organizm, powodując choroby układu oddechowego, układu nerwowego. Prowadzi do problemów z sercem, krążeniem czy nawet do rozwoju chorób nowotworowych. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zmienia miejsce zamieszkania w poszukiwaniu zielonych wysp na mapie zanieczyszczeń powietrza – czytamy na stronach Airly

Od czego zależy poziom smogu w danym kraju?

Poziom smogu w danym kraju zależy od wielu czynników. Między innymi od sposobu spalania paliw, ilości zanieczyszczeń emitowanych przez przemysł i ruch drogowy. Także od warunków meteorologicznych. Przykładowo brak wiatru i brak opadów deszczu, które mogą rozrzedzić zanieczyszczenia w powietrzu, będzie się przyczyniał do intensyfikacji zjawiska smogu. Inne czynniki, takie jak gęstość zaludnienia i budowa miasta, mogą również wpływać na poziom smogu w danym miejscu. Chociaż nie zawsze.

Naturalne jest to, że w większych aglomeracjach miejskich, które zamieszkiwane są przez kilkaset tysięcy czy nawet milion osób, emisja, chociażby spalin samochodowych będzie większa. To przekłada się na smog. Z drugiej strony, miasta takie jak Helsinki pokazują, że przy odpowiedniej infrastrukturze i ekologicznych rozwiązaniach, nawet aglomeracja może być miejscem wolnym od smogu.

Gdzie znajdziesz najczystsze powietrze na świecie?

O najbardziej zanieczyszczonych pod kątem smogu krajach mówi się wiele — niechlubna lista przywoływana jest bardzo często. Gdzie jest najczystsze powietrze na świecie? Gdzie są kraje, które mogą poszczycić się takim powietrzem? Do takich państw możemy zaliczyć m.in.: Estonię, Finlandię, Szwecję, Nową Zelandię, Kanadę, Islandię, Australię czy Norwegię. Spośród tych krajów to właśnie Finlandia jest uznawana za lidera w czystości powietrza. Zatem zdecydowanie Skandynawia jest przyjaznym miejscem do życia, jeśli chodzi o warunki smogowe – tam mieszkańcy mogą oddychać pełną piersią, bez obaw o wdychanie zanieczyszczeń.

Miasta z najczystszym powietrzem w Europie

Jeśli weźmiemy pod uwagę europejskie stolice, aby zawęzić nieco krąg miast, na miano aglomeracji z najczystszym powietrzem zasługują Reykjavik i Helsinki.

Stolica Finlandii to miasto położone nad Zatoką Fińską, jednak sprzyjające czystemu powietrzu położenie geograficzne to nie wszystko! Owszem, wiatry znad zatoki dodatkowo oczyszczają powietrze, ale w Helsinkach mamy także rozbudowaną sieć dróg rowerowych i łatwo dostępną komunikację miejską. To również redukuje emisję zanieczyszczeń. Z kolei Reykjavik, choć również położony nad zatoką, swoje czyste powietrze zawdzięcza poniekąd wykorzystaniu energii geotermalnej i braku spalania węgla.

Żródło: Airly