Zapraszamy na Kongres ESG Polska Moc Biznesu

ESG Polska Moc Biznesu

Już w poniedziałek odbędzie się druga edycja Kongresu ESG Polska Moc Biznesu. O najważniejszych punktach programu opowiada Artur Beck – współorganizator wydarzenia.

– Nie da się prosto porównać dwóch edycji kongresu. Odbywają się one w całkowicie różnym otoczeniu biznesowym. Jednak podobnie jak w pierwszej edycji dajemy przestrzeń ekspertom i praktykom. To oni są na pierwszej linii frontu i bezpośrednio muszą komunikować się z przedstawicielami rządu. Staramy się zapraszać reprezentantów poszczególnych resortów, bo dzięki temu jest szansa na rozmowę, na zmiany, na bieżącą korektę decyzji – komentuje Artur Beck, organizator kongresu. 

Wśród prelegentów są m.in:  Dominika Bettman (dyrektor generalna Microsoft), Wojciech Hann (prezes zarządu BOŚ Bank), Sławomir Mazurek (zastępca prezesa zarządu NFOŚIGW), Artur Soboń (Sekretarz Stanu Ministerstwo Finansów), Barbara Socha (Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej), Ewa Chodakowska (sportowczyni, inwestorka, przedsiębiorczyni), Małgorzata Ohme (Co-founder & Chief Impact Officer, Mindgram), Robert Korzeniowski (czterokrotny mistrz olimpijski), Piotr Wachowiak (rektor Szkoła Główna Handlowa), Paweł Szczeszek (prezes zarządu Grupa TAURON), Radosław Kwiecień (członek zarządu BGK), Adam Ambramowicz (Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców), Olgierd Cieślik (prezes zarządu, Totalizator Sportowy), Bartek Czyczerski (Menedżer ds. polityki klimatycznej, European Roundtable on Climate Change and Sustainable Transition). 

–  Czasy są takie, że musimy rozmawiać i musimy robić to mądrze. Możemy trzymać się ściśle swoich zasad, ale za chwilę świat je zweryfikuje. Podobnie jak sytuacja geopolityczna wywróciła wszystko do góry nogami. Poprzednie układy, poprzednie zależności i oczekiwania, wobec tego, jak będzie wyglądać świat przez najbliższe 10 lat, właśnie się zmieniły. Teraz jest moment na ustalenie nowych zasad gry, ale przede wszystkim nowych ścieżek współpracy – dodaje A. Beck

Każdy uczestnik kongresu znajdzie coś dla siebie. Będą trzy sceny: środowisko, gospodarka, społeczeństwo. Cały Kongres będzie transmitowany online na stronie ecoekonomia.pl. Pomiędzy debatami zaplanowano prelekcje Key Note’ów. Zaprezentują najlepsze przykłady i strategie światowych trendów w najważniejszych i palących obecnie tematach.

– Na Kongresie łączymy trzy tryby. Tryb związany z dążeniem do zeroemisyjności – uważamy, że to jedyna droga, abyśmy byli docelowo niezależni energetycznie. Drugi tryb to ścieżka społeczna, która jest niezmiernie ważna, bo wrażliwość społeczna i moc polskich przedsiębiorców opiera się na ludziach. I wreszcie tryb gospodarczy. Chcemy zaprezentować propozycje prosto z Brukseli na temat tego, jak wygląda teraz taksonomia, jak wygląda przyszłość związana z raportowaniem, jak pozyskiwać duże środki i jakie mamy zaległości, jeśli chodzi o RND, czyli rozwój naszych przedsiębiorstw w oparciu o nowe technologie. Chcemy, by Kongres ESG – Polska Moc biznesu był miejscem, gdzie przedsiębiorca może się doinformować oraz zainspirować – komentuje A. Beck

Energetyka – największym wyzwaniem dla przedsiębiorców

Z pewnością najważniejszym – z punktu widzenia przedsiębiorców tematem jest kwestia bezpieczeństwa energetycznego. Jak mogą oni inicjować rozwój OZE w swoich magazynach, halach produkcyjnych czy w swoich miejscach pracy? Jak im pomóc systemowo? Jakie mają możliwości szybkiego przyłączania się do sieci? Między innymi z takimi pytaniami będą się konfrontować przedstawiciele administracji centralnej, przedstawiciele ARP, PARP. Będą oni informować o możliwościach sfinansowania inwestycji w OZE ze środków krajowych i unijnych instytucji.

Taksonomia – największe wyzwanie najbliższych lat

Kolejne istotne wyzwanie przed naszymi firmami to kwestie związane z raportowaniem pozafinansowym. Już w 2023 r. firmy będą musiały wykazać, jaka część ich biznesu jest zgodna z taksonomią, czyli pierwszym na świecie systemem klasyfikacji działalności ekonomicznych wprowadzonych przez UE. Taksonomia wyłowi firmy, które stosują rzeczywiste rozwiązania ekologiczne. Jak znaleźć miejsce w tym systemie, jak budować konkurencyjność firmy w nowych okolicznościach.

 – Taksonomia ESG jest kluczowym elementem europejskiej strategii zrównoważonego finansowania. Wpływa na przepisy dotyczące ujawniania informacji zarówno przez instytucje finansowe, jak i przez przedsiębiorstwa. Jest odpowiedzią nie tylko na zagrożenia wynikające wprost z dalszego eksploatowania planety w sposób rabunkowy, ale także na wszelkie działania “pseudoekologiczne”. Tworzy uniwersalny, zharmonizowany katalog ogólnoeuropejskich zasad, który wskazuje i jednoznacznie określa inwestycje uznane za „zielone”. Pozostałe, w tym szkodliwe dla środowiska nie zostały zakazane, ale poprzez wykluczenie ich z „zielonego” katalogu, pozbawia się je preferencji i w efekcie – źródeł finansowania – tłumaczy  Artur Beck.

Celem regulacji jest przekierowanie kapitału z inwestycji szkodzących środowisku na bardziej ekologiczne alternatywy. To fundament budowy nowej, zeroemisyjnej, neutralnej środowiskowo gospodarki przyszłości, która oparta będzie na zamkniętym obiegu surowców i odnawialnych źródłach energii. 

Taksonomia ma wpłynąć na rozwiązanie problemu, które podmioty rzeczywiście są przyjazne środowisku, a które nie, poprzez stworzenie zharmonizowanych ogólnoeuropejskich zasad. Polskie przedsiębiorstwa, chcąc być graczem międzynarodowym oraz nie zostać wyłączone z globalnego łańcucha dostaw, nie będą mogły zrezygnować z raportowania ESG. 

 „DNA – bo pomaganie mamy w genach” 

Zwieńczeniem kongresu będzie wręczenie nagród w konkursie „DNA – bo pomaganie mamy w genach”. Te nagrody stanowią wyróżnienie działań na rzecz wsparcia dla Ukrainy oraz za udzielaną pomoc w czasie pandemii COVID-19.  

– Chcemy nagrodzić polskie firmy, organizacje pozarządowe oraz instytucje zaangażowane w pomoc na niespotykaną do tej pory skalę. Zarówno podczas pandemii, jak i zaangażowanych we wsparcie Ukraińców. Nagrodę nazwaliśmy DNA, gdyż uważamy, że pomaganie mamy w genach. Myślę, że cała Europa patrzy na nas z podziwem i jestem z tego dumna.Takie działania przywracają wiarę w bezinteresowne dobro i powinny być odpowiednio nagłaśniane. Dlatego nagroda DNA będzie wyróżniała liczne podmioty w tych dwóch kategoriach, a decydujące zdanie o jej przyznaniu będą mieli Polacy poprzez możliwość głosowania na czołowych polskich portalach internetowych – deklaruje Agata Śmieja, współorganizatorka Kongresu ESG Polska Moc Biznesu

Zobacz pełną AGENDĘ Kongresu ESG Polska Moc Biznesu.