Recyklaty pokonsumenckie nie są powszechnie używane

Recyklaty pokonsumenckie

Niemal na każdym kroku spotykamy się z informacjami, że kupowany przez nas produkt lub jego opakowanie pochodzi z materiałów z odzysku. Jednak jak się okazuje tylko 8,5 proc. wynosi obecnie udział recyklatów pokonsumenckich w nowych wyrobach plastikowych. To bardzo mało! 

Zamykanie obiegu” to jedno z najważniejszych wyzwań, dotyczące powstrzymania zmian klimatycznych. W przypadku plastiku chodzi o to, aby zużyte elementy zawierające ten surowiec – poprzez selektywną zbiórkę – znalazły swoje ponowne zastosowanie. Na przykład przy produkcji innych towarów lub opakowań.  

– Recyklaty pokonsumenckie (PCR) są niczym innym jak materiałem wytworzonym z surowców odzyskanych z selektywnej zbiórki odpadów. Ich łączne wykorzystanie w nowych wyrobach z tworzyw sztucznych wyniosło w 2020 roku 8,5 proc. (4,6 mln ton). W porównaniu z poprzednim raportem (za rok 2018) wzrosło o 1,3 pkt. proc. – wynika z raportu „Tworzywa sztuczne w obiegu zamkniętym – analiza sytuacji w Europie” przygotowanego przez organizację Plastik Europe. 

Recyklaty pokonsumenckie: wzrosty użycia dają nadzieję

Największy udział recyklatów odnotowano w sektorze wyrobów dla rolnictwa (22,8 proc.) oraz w wyrobach dla budownictwa (16,5 proc.). Na trzecim miejscu znalazła się branża opakowaniowa. Wykorzystanie PCR wyniosło w niej 6,6 proc. Na dalszych miejscach zestawienia znajdziemy: motoryzację (2,9 proc.), elektronikę użytkową (także 2,9 proc.) oraz kategorie AGD, wypoczynek i sport (obejmującą także branżę modową) 2,6 proc.

Jeżeli chodzi o wartości bezwzględną, to niekwestionowanym liderem jest branża budowlana, która wykorzystała 2,095 tys. ton regranulatu oraz opakowaniowa – 1,393 tys. ton. Z kolei najmniejsze ilościowe zużycie zanotowały branże: elektronika użytkowa (88 tys. ton oraz AGD, wypoczynek i sport (54 tys. ton)

Z kolei, największy, w stosunku do roku 2018, przyrost recyklatów użytych do produkcji wyrobów wystąpił w sektorze opakowań (43 proc.). Następnie w budownictwie (15 proc.) oraz w rolnictwie i ogrodnictwie (3 proc.).

Chociaż wykorzystanie materiałów recyklingu staje się coraz powszechniejsze, to dane pokazują, jak wiele jest jeszcze w tej kwestii do zrobienia. Można założyć, że wprowadzane regulacji prawnych, takich jak systemy depozytowe czy implementacje przepisów dyrektyw plastikowych, znacząco poprawią wykorzystanie PCR w kolejnych latach.

Zaprezentowane dane sugerują też znacznie ostrożniej podchodzić do informacji konsumenckich na temat użytego w danym produkcie recyklatu. W praktyce nie jest możliwe, żeby – szczególnie w branżach gdzie PCR nie jest powszechnie stosowany – każdy produkt spełniał wymogi gospodarki obiegu zamkniętego.

Zobacz pełen raport