Recal: drugie życie 125 tysięcy puszek

Fundacja na rzecz odzysku opakowań aluminiowych Recal w programie Każda Puszka Cenna połączyła siły z producentem napojów Krynicą Vitamin. Efektem współpracy jest wyprodukowanie 125 tys. puszek o pojemności 250 ml z izotonikiem. Po użyciu trafią one do recyklingu.

Kilkadziesiąt tysięcy napojów izotonicznych już trafiło do sportowców z Polski, Słowacji, Czech i Łotwy. Akcja Fundacji Recal to promocja zdrowego trybu życia i recyklingu opakowań aluminiowych. Każda aluminiowa puszka po wypitym napoju trafi do recyklingu.

Zdrowy styl życia, sport oraz dbałość o planetę poprzez recykling

 W międzynarodowej kampanii Każda Puszka Cenna od lat wspieramy recykling opakowań aluminiowych wykorzystywanych podczas imprez masowych. Zarówno poprzez zapewnienie efektywnej zbiórki, jak i edukację. W tym roku Krynica Vitamin dołączyła do nas w tym przedsięwzięciu – mówi Jacek Wodzisławski, prezes Fundacji Recal. – Dzięki dystrybucji limitowanej serii napojów, prowadzonej szczególnie podczas wydarzeń sportowych, w skuteczny sposób docieramy z naszym przekazem do kolejnych osób – dodaje.

Puszki z napojami Krynicy Vitamin są bezpłatnie rozdawane wśród uczestników m.in. wydarzeń masowych, sportowych. Także konferencji oraz wydarzeń eksperckich i branżowych promujących recykling aluminiowych puszek po napojach. Pojawią się na ok. 150 wydarzeniach, także poza granicami Polski, m.in. w Czechach, na Łotwie oraz Słowacji. Podczas wszystkich imprez odbywa się zbiórka pustych puszek po napojach do specjalnych pojemników. Zebrane opakowania trafią do recyklingu i otrzymają drugie życie.

– W produkcji napojów używamy głównie puszki aluminiowej. Jest to niezwykle uniwersalne opakowanie. Lekkie w transporcie i niezwykle ekologiczne, gdyż aluminium można przetwarzać w nieskończoność. Recykling to nie tylko dbanie o planetę. Ma również wymiar biznesowy – im krótsza droga od segregacji odpadów do producenta, tym mniejszy ślad węglowy i niższe koszty wytworzenia. Dlatego segregowanie odpadów jest niezwykle istotne. Szczególnie w dobie utrzymujących się zaburzeń w łańcuchach dostaw, wysokich kosztów transportu i wysokiej ceny surowców pierwotnych – powiedział Tomasz Kułakowski, rzecznik prasowy Krynicy Vitamin. 

Każda Puszka Cenna to akcja finansowana przez Ardagh, CANPACK oraz European Aluminium. Zachęca do dbałości o środowisko zwłaszcza podczas aktywności w przestrzeni publicznej.