Azoty: technologie oparte na skrobi termoplastycznej 

Azoty wprowadzają do oferty pierwszą w Polsce linię granulatów polimerowych biodegradowalnych i kompostowalnych pod marką envifill®.

Grupa Azoty jest pierwszą firmą w Polsce, która wprowadziła na rynek linię granulatów polimerowych biodegradowalnych i kompostowalnych. Nowa linia pod marką envifill powstała w oparciu o technologię otrzymywania skrobi termoplastycznej. Jest ona wytwarzana z materiałów bioodnawialnych i kompostowalnych. Nie zawiera plastyfikatorów. Produkty envifill® dedykowane są do przetwórstwa w technologii wytłaczania z rozdmuchem, wtryskiwania oraz do innych, w tym technologii druku 3D.

– Nie mam wątpliwości, że wprowadzenie nowej linii do naszej oferty to rewolucja na krajowym rynku granulatów. To również nasza kolejna technologia odpowiadająca na wymagania Europejskiego Zielonego Ładu. Wśród klientów obserwujemy wzrost zainteresowania tworzywami biodegradowalnymi. Jest to rynek z dużym potencjałem, stąd pewnie stawiamy kolejne kroki w kierunku rozwoju tego obszaru biznesu. Linia envifill® to nasza odpowiedź na trendy związane z rozwojem zastosowań tworzyw termoplastycznych biodegradowalnych i kompostowalnych. Co kluczowe, udział składników bioodnawialnych w granulatach nowej linii może dochodzić nawet do 100 proc., a powstałe kompozycje nie zawierają plastyfikatorów – mówi Tomasz Hinc, prezes Zarządu, Grupa Azoty. 

Folie, doniczki i inne opakowania

Produkty envifill® przeznaczone są do przetwórstwa metodami wytłaczania i wtryskiwania. Przy użyciu konwencjonalnych urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, co jest ich niewątpliwym atutem. Wśród produktów powstających za pomocą tych technologii można wskazać chociażby na: 

  • folie, 
  • opakowania, 
  • doniczki, 
  • elementy urządzeń, które są zużywalne lub wymagają częstej wymiany, 
  • elementy zastawy stołowej, 
  • opakowania na kosmetyki. 

Wyroby z granulatów envifill® formowane wtryskowo, cechuje unikatowa estetyka powierzchni oraz stosunkowo niski skurcz przetwórczy, czyli zmniejszenie rozmiarów. 

Folie wytworzone z granulatów envifill® mają wysoką wytrzymałość i elastyczność. Dodatkowo aksamitną w dotyku strukturę, semi-transparentność o mlecznym odcieniu i charakterystycznym zapachu.  Można je zgrzewać, stosując tradycyjne zgrzewarki do folii polietylenowych LDPE. Można je stosować do wyrobu toreb zakupowych, worków na śmieci, szczególnie bioodpadów, folii agro oraz opakowań jednostkowych. Możliwe jest uzyskanie z granulatów envifill® zarówno cienkich folii, poniżej 15μm. Także grubszych, o bardzo wysokiej wytrzymałości.

Envifill: pilotaż trwa od maja 2021

Jak pisaliśmy wcześniej, linia pilotażowo-produkcyjna do wytwarzania skrobi termoplastycznej o zdolnościach produkcyjnych 300 ton na rok działa od maja 2021 r. Wprowadzana linia granulatów envifill® powstała na bazie tej właśnie skrobi termoplastycznej. Nowa linia jest więc kolejnym krokiem w stronę rozbudowy portfolio produktów biodegradowalnych od Grupy Azoty.

Opracowaną skrobię termoplastyczną, na bazie której powstała linia envifill®, wyróżnia przede wszystkim możliwość wykorzystywana jako samodzielny polimer. Także jako baza lub dodatek do kompozycji polimerowych, biodegradowalnych lub kompostowalnych. I tak też, na bazie skrobi termoplastycznej – oprócz granulatów polimerowych – Grupa Azoty opracowała również ekologiczny klej termotopliwy. Może być spoiwem do produktów drewnopochodnych i celulozowych. Potwierdzono to podczas testów u klientów.  Klej nie zawiera formaldehydu ani dodatków toksycznych. 

Envifill: zgodność z normą EN 13432

– Odkąd rok temu uruchomiliśmy linię do wytwarzania skrobi termoplastycznej, regularnie otrzymujemy coraz więcej zapytań o nasz produkt. Produkty marki envifill® wytwarzane są ze składników roślinnych, biodegradowalnych i kompostowalnych. Ich rozkład w glebie lub kompoście zachodzi w obecności mikroorganizmów, wyłącznie do CO2, H2O i biomasy. Bez pozostawiania mikroplastiku. Standardowo granulaty te są biodegradowalne i kompostowalne zgodnie z normą EN 13432, w czasie nie dłuższym niż 180 dni w kompostownikach domowych i nie dłużej niż 90 dni w kompostownikach przemysłowych. Nasze zaawansowane zaplecze technologiczne powoduje, że jesteśmy w stanie dostosować czas degradacji produktów w zależności od oczekiwań i potrzeb klienta – mówi dr Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes Zarządu, Grupa Azoty.

Konkretny czas przydatności wyrobów z linii envifill® do użycia zależy od warunków użytkowania oraz składu kompozycji. W standardowych warunkach, w temperaturze pokojowej, wyroby z granulatów envifill® zachowują cechy użytkowe przez wiele lat.