Ekologiczny 12-tysięczny Lidl na warszawskiej Pradze

12 tysięczny sklep Lidla na świecie znajduje się na warszawskiej Pradze Południe. Jest wyposażony w rozwiązania ekologiczne, a także stację ładowania samochodów elektrycznych.

Ekologiczny praski Lidl

Nowa inwestycja ma powierzchnię ok. 1700 mkw. – w tym 1170 mkw. powierzchni sprzedażowej – i powstaje zgodnie z międzynarodową strategią klimatyczną. Ogrzewanie obiektu wspierać będą gruntowe pompy ciepła (wykorzystujące energię odnawialną z ziemi). Na dachu zamontowano panele fotowoltaiczne. W budynku – oświetlenie LED – o niskim poborze energii i niższą niż w przypadku standardowych żarówek emisją gazów i pyłów z elektrowni. W placówce wdrożono została technologię odzysku ciepła z urządzeń chłodniczych i rekuperacja (wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła). Dzięki wymienionym rozwiązaniem, sieć wdraża podejście, w którym w pierwszej kolejności unika emisji CO2, następnie je redukuje. Na końcu – gdy nie ma innej możliwości – kompensuje. W ten sposób, do 2030 r. Lidl zamierza zredukować swoje emisje operacyjne we wszystkich krajach obecności o 80 proc. w porównaniu z 2019 r. Sklep przy Żupniczej posiada też stację ładowania samochodów elektrycznych. Jest to pierwszy tak bardzo ekologiczny Lidl w Polsce.

Eksport polskich produktów

Lidl Polska od lat współpracuje z rodzimymi producentami, oferując klientom wyroby pochodzące zarówno od branżowych liderów, jak i mniejszych, lokalnych dostawców. Tylko w 2021 r., w ramach marek własnych Lidl, 276 polskich dostawców wyeksportowało swoje produkty na 28 zagranicznych rynków. Wartość tego eksportu wyniosła blisko 4,3 mld zł.