Zielone ogniwo do baterii z recyklingu

Northvolt wyprodukował pierwsze zielone ogniwo do baterii pochodzące w całości z materiałów z recyklingu. Spółka planuje budowę zakładu o wydajności 125 000 ton/rok.

Szwedzka firma Northvolt wyprodukowała pierwsze ogniwo akumulatorowe z niklu, manganu i kobaltu pochodzących w 100 proc. z recyklingu. Testy elektrochemiczne ogniw wyprodukowanych z takich metali wykazały, że ich wydajność jest taka sama jak ogniw z metali świeżo wydobytych. Zobowiązując się do przyspieszenia recyklingu baterii, Northvolt zamierza zwiększyć moce przerobowe swojego zakładu. W taki sposób, aby umożliwić recykling 125 000 ton baterii rocznie. To odpowiada około 30 GWh produkcji baterii rocznie.

Program recyklingu Revolt realizowany jest w jednym miejscu – w Northvolt Labs w Västerås w Szwecji. – Pokazaliśmy zrównoważoną, korzystną dla środowiska alternatywę dla konwencjonalnego górnictwa. W procesie recyklingu można odzyskać do 95 proc. metali zawartych w baterii, osiągając poziom czystości porównywalny ze świeżym materiałem pierwotnym. Obecnie pracujemy nad zwiększeniem naszych możliwości przerobowych – powiedziała Emma Nehrenheim, dyrektor ds. środowiska w firmie Northvolt i szefowa projektu Revolt.

Odzyskane metale nikiel, mangan i kobalt stosowane w ogniwie baterii pochodzą z odpadów poprzez niskoenergetyczną obróbkę hydrometalurgiczną. Polega ona na zastosowaniu roztworu wodnego do izolacji metali i oddzielenia ich od zanieczyszczeń. 

Po uzyskaniu tak dobrych wyników, Northvolt koncentruje się teraz na zwiększeniu możliwości recyklingu. Chodzi o produkcję ogniw w 50 proc. z materiałów pochodzących z recyklingu do roku 2030. 

Oprócz tego, że Revolt Ett stanie się największym zakładem recyklingu baterii w Europie, będzie to jedyny duży zakład w Europie zdolny do recyklingu litu, niklu, manganu, kobaltu i innych metali.

Więcej: TUTAJ