Ekowiadra w budowlance

AKPOL, Henkel i Jokey stworzą zamknięty obieg ekologicznych opakowań na produkty budowlane. System polega na recyklingu tworzyw sztucznych i ich ponownym wykorzystaniu w przemyśle. Powstaną ekologiczne, recyklingowe ekowiadra.

Dzięki współpracy trzech firm powstanie zamknięty ekosystem w sektorze budowlanym. Oparto go na recyklingu tworzyw sztucznych i ich ponownym wykorzystaniu w przemyśle. Celem wspólnych działań będzie także stworzenie ekologicznych, recyklingowych ekowiader na produkty budowlane Henkel w Polsce. 

Zamknięcie obiegu tworzyw sztucznych

AKPOL to polska firma przetwarzająca tworzywa sztuczne na regranulat. 

 Razem z Henkel i Jokey stworzymy zamknięty obieg ekologicznych opakowań na produkty budowlane. Poddamy recyklingowi otrzymane od nich wiadra i wyprodukujemy czysty, poużytkowy regranulat polipropylenu. Użyjemy go do produkcji wiader z recyklingu. Zamknięcie obiegu tworzyw sztucznych to dobre rozwiązanie dla wszystkich stron. W szczególności dla środowiska – mówi Rafał Topolski z AKPOL.

Tworzywa sztuczne odgrywają olbrzymią rolę w branży budowlanej. Coraz więcej przedsiębiorstw stawia na ekologiczne rozwiązania, mające na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, zużycia surowców naturalnych czy wody. Dlatego wspólny projekt zaowocuje niebawem poużytkowymi opakowaniami w 100 proc. z recyklingu, które trafią do polskich odbiorców. 

Jak powstają ekowiadra

Zgodnie z opracowanym pilotażowym programem produkcji ekowiader, do AKPOL trafią puste wiadra odbierane od dystrybutorów Henkla z lokalnych placów budowy. Specjaliści ds. recyklingu mechanicznie poddadzą je procedurze recyklingu i wyprodukują z nich wysokiej jakości regranulat PCR. Ten trafi do producenta opakowań Jokey, który wytworzy z nich nowe ekowiadra w 100 proc. pochodzące z recykling. Gotowe opakowania trafią do Henkel, gdzie ponownie wykorzystane zostaną do opakowania materiałów budowlanych. W ten sposób powstanie w pełni autonomiczny, zamknięty obieg tworzyw sztucznych. W planach na styczeń 2022 roku, partnerzy mają zamiar zebrać i przetworzyć do końca miesiąca około 1000 kilogramów ekowiader.