Northvolt inwestuje 750 mln USD w baterie

Spółka Northvolt ogłosiła rozbudowę Northvolt Labs w Västerås w Szwecji. Powstanie tam kampus rozwoju technologii bateryjnej w Europie. Inwestycja ma wartość 750 milionów dolarów. Dzięki niej pracę znajdzie 1000 osób.

W kampusie powstanie centrum badań i rozwoju materiałów oraz ogniw, platforma do industrializacji, rozwoju systemów bateryjnych oraz recyklingu. Northvolt Labs stworzy unikalny ekosystem katalizujący szybki postęp europejskiej branży bateryjnej i będzie zatrudniać 1000 osób.

Baterie litowo-jonowe

Nowy kampus zostanie zbudowany na bazie Northvolt Labs – istniejącego już zakładu industrializacji ogniw. Wykorzystane zostaną przyległe obiekty testowego oraz pilotażowy zakład recyklingu Revolt. Będzie on dostarczał surowce z recyklingu bezpośrednio do produkcji na miejscu. Dodatkowo kampus zapewni dostęp do narzędzi obejmujących pełne spektrum działań związanych z projektowaniem, rozwojem i cyklem życia baterii litowo-jonowych. Od materiałów aktywnych i projektowania ogniw, poprzez systemy baterii, aż po recykling.

– Przechodzenie na rozwiązania elektryczne z wykorzystaniem baterii to nieodwracalny trend. Po to, aby wykorzystać ten fakt rozbudowujemy Northvolt Labs. Chcemy jeszcze bardziej przyspieszyć przejście na bezpieczne, zrównoważone rozwiązania bateryjne. Poprzez utworzenie kampusu możemy stworzyć niezbędne podstawy do tego, aby Europa stała się wiodącym regionem w zakresie technologii, która jest w centrum wyścigu o dekarbonizację – powiedział Peter Carlsson, współzałożyciel i dyrektor generalny firmy Northvolt.

Nowy obiekt już w budowie

Pierwszy nowy obiekt jest już w budowie. Jest nim centrum badawczo-rozwojowe, które umożliwi rozwój nowatorskich materiałów i produktów do produkcji ogniw akumulatorowych. Tym samym poszerzy się zakres możliwości Northvolt w kwestii zaspokajania rosnącego popytu na rozwiązania dostosowane do potrzeb klientów. Jednocześnie przesuwając granicę w zakresie technologii ogniw nowej generacji. Równolegle trwają prace nad budową nowego biura o powierzchni 15.000 m2, które umożliwi zwiększenie zatrudnienia z obecnych 400 osób do co najmniej 1.000 osób, które będą pracować w Northvolt Labs.

Centrum obsługi klienta

Dodatkowo, powstanie nowe centrum obsługi klienta. Będzie ono miejscem spotkań partnerów, firm rozpoczynających działalność, firm działających w skali przemysłowej i środowisk akademickich. Dodatkowo miejscem współpracy i rozwoju europejskich podmiotów przemysłowych zajmujących się technologiami akumulatorowymi i elektryfikacją.

– Założenie tego kampusu jest kolejnym krokiem dla Northvolt w jego misji dostarczania wiodących na świecie technologii akumulatorowych. Badania i rozwój, projektowanie ogniw i modułów, recykling baterii, rozwój procesów produkcyjnych – te dziedziny nie mogą działać w oderwaniu od siebie. Poprzez połączenie wszystkich elementów układanki, w jednym kampusie, będziemy mieć wyjątkową pozycję do opracowywania rozwiązań bateryjnych dla globalnego rynku – powiedział Yasuo Anno, Chief Development Officer w Northvolt.