Elektrośmieci – czyli uciążliwy problem, który ma szansę zniknąć

Elektrośmieci

Stare laptopy, sprzęt AGD, drobna elektronika – to rodzaj odpadu, który od zawsze rodził problemy. Powinny one trafiać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Jednak nie oszukujmy się, mało kto to robi – zarówno ze względu na brak wiedzy, ale też brak czasu i niewygodę. Jeżeli mamy mówić o rewolucyjnych praktykach przy okazji selektywnej zbiórki odpadów, to za taki z pewnością można uznać pomysł InPost dotyczący elektrośmieci.

Elektrośmieci – prosty pomysł kluczem do sukcesu

Idea jest banalnie prosta. Zamiast szukać punktu, gdzie możemy dany przedmiot zwrócić, wchodzimy na stronę www.re-paczka.pl. Następnie rejestrujemy naszą przesyłkę, poczym pakujemy ją i niesiemy do wybranego paczkomatu. I gotowe. Warto dodać, że cała operacja jest darmowa! W ten sposób można oddać laptopy, komputery, telefony, tablety, małe.AGD, radia, sprzęt audio, video, fotograficzny, elektronarzędzia, zabawki elektroniczne, a nawet drony czy sprzęt sportowy. Nie można natomiast przesyłać baterii, źródeł światła, odpadów medycznych czy chemicznych oraz sprzętu niekompletnego.

Recykling lub ponowne użycie

Oddany sprzęt.trafia do profesjonalnej firmy, gdzie jest sprawdzany pod kątem.sprawności i możliwości ponownego wykorzystania w części lub w całości. Sprzęt zostanie.poddany testom zgodnie z normami unijnymi dotyczącymi ponownego użycia. (Dyrektywa Parlamentu europejskiego i Rady 2012/19/UE z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego – WEEE). Jeżeli usterki lub wady pozwalają.na zachowanie pierwotnej funkcji urządzenia, a koszty jego serwisu nie przekraczają kosztów wytworzenia, produkt może zostać ponownie wprowadzany do obiegu. Jeżeli sprzęt nie nadaje się do ponownego użycia jest on przekazywany do profesjonalnych zakładów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Dzięki temu możliwe jest odzyskanie z niego ponad 80 proc. materiałów, które posłużą do budowy nowych urządzeń.

Wdrażamy GOZ w praktyce

– Oddając sprzęt, z którego nie korzystasz, a który jest potencjalnie sprawny dajesz mu szansę na ponowne użycie przez inną osobę lub instytucję – a dzięki temu pozytywnie wpływasz na środowisko. Koszt serwisu i jego ślad węglowy będzie niższy niż wytworzenie nowego urządzenia o podobnych funkcjonalnościach i parametrach. W przypadku, kiedy koszty serwisu przekroczą koszty produkcji, urządzenie zostanie poddane procesom recyklingu w wyniku których odzyskane zostaną cenne surowce w tym metale żelazne, nieżelazne oraz tworzywa sztuczne czy szkło. Oddając sprzęt świadomie dbasz o środowisko, a twoje działanie wpisuje się w ideę Zero Waste oraz.Reuse, które są ważnymi elementami gospodarki obiegu zamkniętego. Przekazany sprzęt.ma być przeznaczony do ponownego użycia. Jego diagnostyka lub naprawa mają sprawić, aby bez negatywnego wpływu na środowisko wrócił ponownie do użytkowania – podkreśla Rafał Brzoska, prezes InPost.