Żółwie przetrwały 255 milionów lat, teraz grozi im zagłada

Żółwie pojawiły się na naszej planecie około 255 milionów lat temu, ponad 250 milionów lat przed pierwszym człowiekiem. Teraz to właśnie człowiek stanowi największe zagrożenie dla tego gatunku. Szacuje się, że z powodu niszczenia naturalnych siedlisk żółwi, handlu ich mięsem oraz intensywnego rybołówstwa, żółwie znikną z powierzchni ziemi w ciągu najbliższych 50 lat! Światowy Dzień Żółwia ma na celu uświadomienie zagrożeń i działań, które mogą zapobiec wyginięciu tych wspaniałych zwierząt.

Jedyne kręgowce z zewnętrznym szkieletem

Żółwie, jak podaje Eko Kalendarz, są jedynymi kręgowcami z zewnętrznym szkieletem. Są jajorodne i składają jaja na lądzie, a płeć młodych zależy od temperatury w jakiej rozwijały się jaja. Występują w morzach i oceanach oraz na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Żółwie – fascynujące ludzi od setek lat, obecne w kulturze wielu regionów, obecnie zagrożone są wyginięciem.

Całe populacje żółwi są odławiane ze środowiska naturalnego, by mogły stać się żywymi zabawkami w naszych domach. Hodowanie żółwi wymaga specjalistycznej wiedzy na temat ich specyficznych potrzeb. Tymczasem zwierzęta te kupowane są impulsywnie lub jako prezent dla dziecka. Trzymane w domu na podłodze, karmione tym co jedzą domownicy. To wszystko może prowadzić do bardzo poważnych chorób. Są nimi zwyrodnienie stawów, niewydolność nerek, krzywica i znacznie skraca normalną długość życia tych gadów.

Mięso i jaja tych zwierząt do dzisiaj w Ameryce Południowej i Azji Południowo-Wschodniej stosowane są w celach konsumpcyjnych.

Symbol żółwia

Symbol żółwia pojawia się jest bardzo często w różnego rodzaju oznaczeniach związanych z segregacją odpadów. Dzieje się tak, gdyż żółw to przede wszystkim zwierzę, którego istnienie obecnie w 100 proc. zależy od człowieka. Naszej świadomości, rozsądku i dbałości o środowisko. O nowych oznaczeniach plastikowych jednorazówek wykorzystujących symbol żółwia przez Unię Europejską pisaliśmy TUTAJ.

Święto Światowy Dzień Żółwia

Światowy Dzień Żółwia wprowadziło w 2000 roku American Tortoise Rescue. Organizacja powstała w 1990 roku. Utworzyło ją małżeństwo Susan Tellem i Marshalla Thompsona. Ustanowienie Światowego Dnia Żółwi ma na celu uświadomienie społeczeństwu, że każdy chociaż w drobnej części może przyczynić się do ochrony tych zwierząt.

W Polsce Krajowe Obchody Światowego Dnia Żółwia zostały zainicjowane w 2009 roku przez Wojciecha Urynowicza. Od roku 2009 Dzień Żółwia organizuje Stowarzyszenie Krakowscy Żółwiarze. Obchody odbywają się przy współpracy dyrekcji, nauczycieli, pracowników i uczniów zaprzyjaźnionych szkół. Biorą w nim udział także hodowcy, pasjonaci i opiekunowie żółwi, a także innych zwierząt egzotycznych.