Fotowoltaika na NewConnect – debiut Stilo Energy

Inwestycje w OZE

21 kwietnia na rynku NewConnect warszawskiej giełdy odbyło się pierwsze notowanie akcji spółki Stilo Energy S.A. To jeden z wiodących podmiotów działających na polskim rynku fotowoltaiki.

– Dzień debiutu to dla nas jeden z najbardziej wyczekiwanych terminów w całej działalności. To zwieńczenie ostatnich miesięcy wytężonej pracy, a także realizacja jednej z obietnic złożonych naszym akcjonariuszom oraz inwestorom. Przed nami nowy etap w życiu firmy. Zamierzamy korzystać z najlepszych wzorców spółek publicznych pod względem komunikacji z rynkiem, otwartości oraz transparentności. Wykorzystamy ten czas na rynku NewConnect. Chcemy zbudować trwałą wartość i w przyszłości móc pewnym krokiem wejść na parkiet główny – mówi Piotr Siudak prezes Stilo Energy.

Fotowoltaika w Polsce warta 5 mld

Spółka znajduje się w ścisłej czołówce firm fotowoltaicznych w Polsce. W 2020 r. rynek był wart 5 mld zł. Jego potencjał na najbliższe 3-5 lat szacowany jest na kilkanaście do kilkudziesięciu mld złotych. Atrakcyjność branży potwierdza także sukces publicznej emisji akcji Stilo Energy. Spółka pozyskała z niej ponad 9 mln zł. Kapitał będzie wspierać dalszy wzrost działalności i udziału w rynku. 

Stilo Energy rozpoczęło działalność operacyjną w drugim kwartale 2018 r. W 2020 wypracowało ponad 118 mln zł przychodów. Poprawa wyników związana była m.in. z nakładami na działalność marketingową oraz odpowiednim poziomem zarządzania procesami sprzedaży. To przełożyło się na lepszą konwersję kanału sprzedażowego. Również skala prowadzonej działalności znacząco wzrosła. Dzięki temu możliwe było generowanie wyższej marży. Spółka przewiduje, że 2021 r. będzie również udany. Wydaje się jednak, że branża w pierwszym kwartale odczuła wpływ przeciągającej się zimy i pojawienie kolejnej fali zachorowań na Covid-19. Rynek czekał także na nowe zasady programu „Mój Prąd 3.0”.

Najbardziej rozwojowy segment energetyki

Fotowoltaika to najbardziej rozwojowy segment energetyki w perspektywie najbliższych kilkudziesięciu lat. Motorem wzrostu tego rynku – poza aspektami ekologicznymi – jest znaczący i postępujący spadek kosztów instalacji PV w ostatnich latach. Dzięki utrzymującemu się trendowi koszty energii pozyskiwanej z instalacji PV stają się konkurencyjne względem źródeł konwencjonalnych. Europa jest obecnie liderem wzrostów tego rynku, głównie dzięki zachętom politycznym i ekonomicznym. Wartość polskiego rynku komercyjnych instalacji PV to szacunkowo 5 mld PLN w 2020 r. (+400 proc. r/r) z perspektywą wzrostu w horyzoncie 3-5 lat od kilkunastu do kilkudziesięciu miliardów PLN. 

Stilo Energy znajduje się w TOP 5 spółek działających na tym rynku. Wyróżnia się stosowaniem wysokowydajnej technologii mikrofalowników i najwyższej jakości paneli. Innym aspektem wyróżniającym spółkę jest wielokanałowy model pozyskiwania klientów z mocnym naciskiem na działania online.