Hynfra i TÜV SÜD: certyfikacja projektów na 4,5 mld euro

Zielony wodór

4,5 mld euro, to wartość inwestycji na produkcję odnawialnego wodoru i amoniaku, jaką integrator technologii Hynfra będzie certyfikował przy współpracy z TÜV SÜD. Firmy zawarły porozumienie obejmujące certyfikację przez TÜV SÜD projektów Hynfry na terenie Polski, Portugalii, Omanu i w Emiratach Arabskich. 

Firmy będą współpracować przy nowych projektach energetycznych, dekarbonizacji, produkcji amoniaku i technologii wodorowych.  

Współpraca zapewni klientom Hynfry zgodność z obecnie działającymi oraz przyszłymi unijnymi przepisami w sprawie odnawialnych źródeł energii, które określają kryteria zrównoważonego rozwoju dla biopaliw, paliw z biomasy, a także paliw odnawialnych pochodzenia niebiologicznego (RFNBO). Także pochodzących z recyklingu paliw węglowych.

Podpisanie z TÜV SÜD porozumienia daje naszej firmie pewność, że wszystkie realizowane projekty będą tworzone w najwyższych standardach certyfikacji odnawialności. Zagwarantuje to użytkownikom naszych instalacji długofalowe bezpieczeństwo utrzymania odnawialnego źródła pochodzenia. Wszystko według najwyższych europejskich standardów, zgodnych z obecnie wdrażanymi dyrektywami jak RED II. Również z dyrektywami wdrażanymi w przyszłości, jak RED III. — mówi Tomoho Umeda, prezes Hynfry.

Z kolei Mieczysław Obiedziński, prezes zarządu TÜV SÜD Polska, podkreśla, że certyfikacja pochodzenia wodoru i amoniaku ma kluczowe znaczenie. Szczególnie dla realizacji celów dekarbonizacji narzuconych przez Unię Europejską. Zakres tej certyfikacji będzie wkrótce obejmował cały łańcuch dostaw i wartości.

– Cieszymy się, że będziemy realizować z Hynfrą jej projekty na poziomie globalnym, ale też w Polsce. Kwestia bezpieczeństwa energetycznego oraz uniezależnienia się od rosyjskich węglowodorów poprzez przejście na zieloną energię jest dziś szczególnie ważna – dodaje Obiedziński.