Nowoczesny i ekologiczny Zielony targ w Ciechanowie

Na terenie miejskiego targowiska przy ul. Płońskiej w Ciechanowie powstanie Zielony targ – nowoczesny budynek handlowo-usługowy o powierzchni ok. 1800 m2 – częściowo zadaszony. Nowa przestrzeń będzie miała charakter ekologiczny. Poza nasadzeniami drzew, krzewów i kwiatów w obekcie będzie zielony dach. Kompleks zasili energia słoneczna, a miejsca parkingowe przepuszczą wodę do gruntu.  

Zielony targ z trawnikowym dachem

Kupcy i osoby ceniące zakupy od lokalnych producentów żywności będą mogli handlować w zmienionych warunkach. Na powierzchni ok. 17 000 m2 w budynku pojawią się przestrzenie na działalność zarówno handlową, jak i usługową. W centralnej części obiektu powstanie częściowo zadaszony obszar pod handel w dni targowe.

Na terenie targowiska pojawi się niezbędna infrastruktura z ciągami pieszymi i pieszo-jezdnymi, małą architekturą i dużą ilość zieleni. Dodatkowo po trawie na dachu nowego budynku będzie można spacerować. Miasto stworzy przyjazną środowisku przestrzeń zieloną, bogatą w nasadzenia. 

Nie tylko targowisko

W części placu powstanie oszczędna w wyrazie, niska bryła budynku, która dobrze wpisuje się w otoczenie zabudowy jednorodzinnej i nie dominuje nad innymi budynkami. Wewnętrzny plac, otoczy budynek w kształcie litery U, będzie działał jak rynek, a w wyznaczone dni jako plac targowy. Zabudowę podzielono na cztery parterowe segmenty, połączone ze sobą boksami wyniesionymi także na kondygnację +1. 

Plac przykryje dach z dużym wycięciem w środku w kształcie okręgu. Ma to na celu częściowe osłonięcie terenu i stanowisk sprzedaży na targowisku przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych, przy jednoczesnym doświetleniu wszystkich lokali użytkowych. Plac, oprócz funkcji targowiska, może być również miejscem wydarzeń kulturalnych, jarmarków świątecznych, imprez okolicznościowych itp.  

Pomieszczenia handlowe znajdą się w nowym zadaszonym obiekcie zaprojektowanym tak, aby umożliwiać łatwą aranżację lokali i dogodny dla handlujących podział przestrzeni ściankami działowymi. Na górnych kondygnacjach będzie kawiarnia, duży zielony taras oraz pomieszczenia magazynowe i techniczne.  

Sanitariaty i plac gospodarczy

Wejścia główne dla klientów znajdują od strony wewnętrznego placu. Z kolei do lokali usytuowanych na kondygnacji +1 prowadziły będą klatki schodowe z windami. Każdy lokal będzie posiadał własny węzeł sanitarny. Budynek będzie energooszczędny. Dzięki wentylacji z odzyskiem ciepła i znajdujących się na dachach panelach fotowoltaicznych, można będzie w naturalny sposób pobierać i magazynować energię potrzebną do poprawnego i oszczędnego funkcjonowania obiektu. 

Projekt obejmuje także infrastrukturę techniczną towarzyszącą, tj. sanitariaty i plac gospodarczy, wyposażenie w przyłączenie do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.   

60 miejsc parkingowych

Na „Zielonym Targu”, bezpośrednio przy budynku, będzie 60 miejsc postojowych dla samochodów dostawczych, aut osób handlujących, właścicieli lokali i obsługi technicznej. Dzięki temu zostanie oddzielona strefa ruchu kołowego od pieszego. Z kolei miejsca postojowe z geokraty będą przepuszczać wodę do gruntu. Zaprojektowano trzy wjazdy – bramy, które umożliwią dobrą komunikację i dostęp na plac z każdej strony, a także transport towarów do sklepów i na plac targowy. Nie zapomniano też o rowerzystach – dostępne będą nowoczesne, stalowe stojaki na jednoślady. Nie zabraknie także oświetlenia.

18 marca prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński spotkał się w ratuszu z przedsiębiorcami wydzierżawiającymi lokale komunalne i przedstawicielami kupców handlującymi na targowisku przy ul. Płońskiej. Podczas spotkania przedstawił im koncepcję inwestycji oraz przybliżony harmonogram działań.

 Wyznaczamy sobie kolejny wielki cel inwestycyjny. Planujemy nowo powstałe pomieszczenia handlowo-usługowe oddać w dzierżawę przedsiębiorcom na pierwsze trzy lata za symboliczną złotówkę z m2. Odnowienie tego terenu ma przyczynić się do poprawienia warunków handlu. Będzie to przyjazna środowisku inwestycja, z zastosowaniem szeregu ekologicznych rozwiązań – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.

Ratusz ogłosi konkurs ofert dla przedsiębiorców chcących prowadzić tam działalność gospodarczą. Miasto zapewni miejsce dla wszystkich obecnie wynajmujących od miasta lokale przy ul. Płońskiej. Prace budowlane mają rozpocząć się z końcem 2022 r. W czasie budowy targowisko odbywające się przy ul. Płońskiej we wtorki i piątki będzie przy ul. Sienkiewicza przy Hali Targowej „Bloki”.