Northvolt: 1,1 mld USD na rozbudowę fabryk w Europie

Northvolt pozyskał 1,1 mld USD na sfinansowanie ekspansji produkcji materiału katodowego, ogniw i systemów bateryjnych w Europie. 

Od 2017 roku Northvolt pozyskał w sumie blisko 8 mld USD w formie instrumentów kapitałowych i dłużnych. Obecnie firma rozwija produkcję, aby móc zrealizować zamówienia kluczowych klientów: BMW, Fluence, Scania, Volvo Cars i Grupa Volkswagen. Łączna ich wartość to 55 mld USD. Najważniejszym aspektem strategii Northvolt jest zbudowanie własnych kompetencji oraz pełnego łańcucha wartości baterii, włączając w to produkcję materiału katodowego oraz recykling. Do 2030 roku Northvolt zamierza zapewniać 50 proc. surowców właśnie z baterii oddanych do recyklingu. 

– Połączenie decyzji politycznych, dynamicznego przechodzenia klientów na pojazdy elektryczne oraz bardzo dużego wzrostu popytu klientów na niskoemisyjne produkty stworzyło idealne warunki dla elektryfikacji – powiedział Peter Carlsson z Northvolt. 

W Polsce powstanie największa w Europie fabryka magazynów energii

Firma Northvolt wyprodukowała swoją pierwszą baterię w gigafabryce Northvolt Ett w miejscowości Skellefteå w Szwecji pod koniec 2021 roku. Pierwsze komercyjne dostawy zaczęła realizować wiosną 2022 roku. Polski zakład Northvolt od 2018 roku dostarcza systemy bateryjne klientom z sektora przemysłowego i energetycznego. Aktualnie spółka realizuje w Polsce inwestycję wartą 200 mln USD. Będzie to największa w Europie fabryka magazynów energii.

W 2021 roku około 1800 osób dołączyło do zespołu Northvolt. Co miesiąc do spółki dołącza średnio 150 osób. Kluczowe projekty firmy to rozbudowa Northvolt Ett, uruchomienie gigafabryki w Göteborg w Szwecji w ramach joint venture Northvolt i Volvo oraz budowa trzeciej gigafabryki Northvolt Drei w Heide w Niemczech. W tym samym czasie powstaje fabryka materiału katodowego, Northvolt Fem, w miejscowości Borlänge w Szwecji.Goldman Sachs Bank Europe SE, J.P. Morgan AG I Morgan Stanley & Co. International plc są doradcami Northvolt.