400 stacji ładowania samochodów elektrycznych wkrótce w jednej sieci

Nowelizacja Ustawy o elektromobilności

Już wkrótce stacje ładowania pojazdów elektrycznych Energi dołączą do sieci Orlen Charge. Dzięki temu po skonfigurowaniu nowych urządzeń będzie ona obejmować łącznie ponad 400 obiektów. Tym samym Grupa Orlen stanie się liderem elektromobilności w Polsce pod względem infrastruktury ładowania. Obecnie w sieci Orlen Charge funkcjonuje 86 stacji ładowania należących do PKN Orlen. Właściciele pojazdów elektrycznych mogą je łatwo zlokalizować, a następnie wygodnie opłacić ładowanie dzięki aplikacji mobilnej. W ciągu najbliższych miesięcy oprogramowanie to zacznie obsługiwać również stacje zarządzane przez Energę Obrót.

Elektromobilny potencjał

Energa Obrót posiada własną sieć, obejmującą 53 ogólnodostępne stacje ładowania, zlokalizowane przede wszystkim w północnej Polsce. Blisko połowa z nich to stacje szybkiego ładowania DC.

Wdrożenie do systemu Orlen Charge będzie obejmować również 279 stacji w ośmiu miastach północnej i środkowej Polski. Będą to stacje w: Koszalinie, Gdańsku, Gdyni, Toruniu, Olsztynie, Włocławku, Elblągu i Płocku. Po wybudowaniu zostaną one przekazane na rok wyznaczonemu przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki operatorowi ogólnodostępnych stacji ładowania (OOSŁ). Będzie nim spółka Energa Obrót. W skład sieci wejdzie 271 stacji ładowania AC o mocy 2x22kW, wyposażonych w dwa punkty ładowania. Dodatkowo osiem stacji DC/AC o mocy 50kW dla złącz DC i 22 kW dla złącz AC.

Okres przejściowy

Stacje stawiane obecnie przez Energę Operator, po przekazaniu Enerdze Obrotowi, jako OOSŁ będą od razu działać w systemie Orlen Charge. Pierwsze tego typu stacje będą uruchomione w Koszalinie. Z kolei na stacjach własnych Energa Obrót nowy system pojawi się stopniowo, w miarę rekonfiguracji kolejnych urządzeń. Cały proces zająć może do trzech miesięcy.

Stacje już działające w Orlen Charge będzie można rozpoznać po odpowiednich oznaczeniach i znajdujących się na nich nowych instrukcjach obsługi. Co ważne, do momentu przeniesienia stacji Energi do wspólnego środowiska informatycznego, będą one objęte okresem przejściowym. W tym czasie można będzie ładować na nich pojazdy w formule plug&charge. Za darmo i bez konieczności autoryzacji przez aplikację lub z pomocą karty RFID.

Po wdrożeniu wszystkich stacji Energi do wspólnego systemu, korzystanie z nich będzie możliwe na takich samych zasadach, jak w przypadku urządzeń z Grupy Orlen. Szczegółowe zasady korzystania z Orlen Charge znajdują się na stronie orlencharge.pl.