Kalkulator opłacalności PV od Corab

Zarówno klienci prywatni, jak i instalatorzy mogą skorzystać z najnowszego, bezpłatnego Kalkulatora Opłacalności, który pozwala obliczyć czas zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę. Tym, co wyróżnia narzędzie od innych dostępnych na rynku jest to, że dokonuje ono obliczeń na podstawie profilu zużycia energii. Dodatkowo uwzględnia dotacje Mój Prąd 6.0, zarówno z magazynem energii, jak i w opcji bez. Kalkulator opłacalności PV pokazuje także procent autokonsumpcji energii.

Jak wynika z danych NFOŚiGW najnowsza edycja programu rządowego Mój Prąd 6.0 cieszy się ogromną popularnością. W tej edycji na wypłaty dla beneficjentów przewidziano 400 mln złotych. Do 5-go września czyli w zaledwie 3 dni naboru złożono 17 677 wniosków, co w efekcie oznacza, że skonsumowano połowę budżetu. Pokazuje to, że zainteresowana fotowoltaiką jest bardzo duża grupa konsumentów, a dla wielu z nich dotacje są decydującą zachętą. Tymczasem warto zauważyć, że w 2024 roku cena komponentów do instalacji fotowoltaicznej znacząco spadła. Biorąc dodatkowo pod uwagę dynamicznie zmieniające się ceny energii, zwrot z inwestycji w rozwiązania OZE może być bardziej korzystny niż jeszcze kilka lat temu.

Właśnie z tego powodu, by zarówno klienci prywatni jak i instalatorzy mogli szybko i łatwo obliczyć zwrot z konkretnej inwestycji, firma Corab przygotowała Kalkulator Opłacalności PV. Narzędzie uwzględnia pięć charakterystycznych grup konsumentów, które zdefiniowano pod kątem profilu konsumpcji energii:

  • rodziny z dziećmi w wieku szkolnym;
  • rodziny z niemowlętami i dziećmi w wieku przedszkolnym;
  • jedno, dwuosobowe gospodarstwa domowe;
  • emeryci lub osoby pracujące z domu;
  • podwyższone zużycie nocne.

Kalkulator Opłacalności to intuicyjne narzędzie, które jest proste w obsłudze i jednocześnie daje możliwość pozyskania szczegółowych i zaawansowanych danych. Narzędzie uwzględnia profil konsumpcji energii użytkownika, tj. jaka jest jego charakterystyka zużycia w ciągu doby. W tym celu zaimplementowaliśmy 5 gotowych profili zużycia energii, które są najbardziej dopasowane do stylu życia Polaków. Na tej podstawie wyliczany jest poziom autokonsumpcji (ile energii z instalacji zużyjemy na własne potrzeby, nie wysyłając nadwyżek do sieci) tak istotny w opłacalności fotowoltaiki tłumaczy Krystian Bartołd, ekspert Corab. 

Czas zwrotu w trzech krokach

Narzędzie pozwala dokonać zwrotu z inwestycji w trzech prostychkrokach. W pierwszym użytkownik definiuje swój profil zużycia energii. Na podstawie operatora, którego wybierze, kalkulator zasugeruje cenę za energię. Oczywiście na każdym kroku dokonywania obliczeń, można wpisać dowolne wartości. Wpisujemy zużycie energii bądź wartość kwotową i przechodzimy dalej. W kroku drugim narzędzie sugeruje parametry instalacji na podstawie poprzedniej strony. Użytkownik ma wybór, czy jego instalacja ma posiadać magazyn energii – jeśli tak – tu również sugerujemy pojemność. Zostaniemy zapytani, czy jesteśmy zainteresowani dotacją Mój Prąd 6.0. W czasie rzeczywistym po prawej stronie ekranu pojawia się podsumowanie, które przedstawia dane konta energetycznego i parametrów instalacji. W ostatnim kroku wyświetla nam się przewidywany czas zwrotu i oszczędność.