Dlaczego firmy nie inwestują w transformację energetyczną?

Koszt inwestycji, brak odpowiedniego dofinansowania oraz skomplikowane uwarunkowania prawne – to najczęściej identyfikowane czynniki powstrzymujące przedsiębiorstwa przed decyzją o transformacji energetycznej. 

Selena Energy zidentyfikowała siedem głównych czynników, które powstrzymują przedsiębiorstwa przed decyzją o transformacji energetycznej i inwestycją we własne źródła energii.

– Postanowiliśmy zidentyfikować główne przyczyny, powstrzymujące przedsiębiorstwa przed inwestycją we własne źródła energii, mimo przekonania o konieczności transformacji energetycznej i płynących z niej korzyści. Uważamy, że warto szerzej podzielić się uzyskanymi wnioskami. Wskazują one istotne przeszkody w transformacji, która jest niezbędnym i nieuniknionym kierunkiem zmian. M.in. ze względu na wymagania unijne – mówi Wojciech Tyburski, prezes Zarządu Selena Energy. 

Według ekspertów główne przyczyny, które wstrzymują firmy przed podejmowaniem decyzji o zainwestowaniu w fotowoltaikę (PV) to: 
  1. Koszt inwestycji. Znaczna część przedsiębiorstw wstrzymuje się z inwestycjami ze względu na brak wolnych środków, wzrost oprocentowania usług bankowych lub preferencję utrzymania nadwyżek finansowych w obliczu niepewności geopolityczno-gospodarczej.
  2. Brak istotnego dofinansowania do instalacji PV. W ostatnich miesiącach przedstawiciele firm wskazywali, że brak dofinansowania inwestycji w energię odnawialną powoduje odkładanie decyzji o instalacji fotowoltaiki.
  3. Ceny energii elektrycznej. Rozregulowanie cen energii negatywnie wpłynęło na rentowność inwestycji we własne źródła energii. Nawet gdy celem ewentualnej instalacji PV była dekarbonizacja, przedsiębiorcy często decydowali się na zakup energii elektrycznej z certyfikatami, których ceny również spadły.
  4. Stan sieci energetycznej. Słaba wydolność sieci energetycznej skutkuje m.in. rosnącą odmową przyłączeń. 
  5. Uwarunkowania prawne. Dla części firm kwestie prawne stanowią istotny czynnik odraczający decyzję o inwestycji we własne moce OZE. To np. zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP) ograniczające moc instalacji. 
  6. Długość trwania procesu inwestycyjnego. Fotowoltaika dla firm to inwestycja wymagająca czasu. M.in. ze względu na warunki przyłączenia oraz uzyskanie pozwolenia na budowę. Może to trwać minimum 12 miesięcy dla instalacji powyżej 50 kWp.
  7. Inwestycje dodatkowe. W niektórych przypadkach przedsiębiorstwa muszą modernizować dachy i inną infrastrukturę pod montaż instalacji PV, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i wydłużeniem czasu realizacji inwestycji.

– Na inwestycję w OZE należy patrzeć w dłuższym horyzoncie i szerszym kontekście. Rozpoczęcie procesu transformacji energetycznej to strategiczny krok firmy w kierunku zrównoważonego rozwoju, a także niezależności i bezpieczeństwa energetycznego. Trzeba pamiętać, że regulacje unijne będą coraz mocniej zobowiązywać przedsiębiorstwa do raportowania zrównoważonego rozwoju. Niewątpliwie zaangażowanie firmy w OZE będzie miało coraz większe znaczenie dla klientów, inwestorów czy potencjalnych kontrahentów – podsumowuje Wojciech Tyburski.