864 mln zł na elektrownie słoneczne R.Power

Konsorcjum banków sfinansuje portfel elektrowni słonecznych Grupy R.Power – największego polskiego dewelopera projektów fotowoltaicznych. Wartość finansowania to 864 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na budowę elektrowni słonecznych o łącznej mocy 299 MWp, które wygrały ubiegłoroczne aukcje OZE. 

W 2021 r. Grupa R.Power oddała do użytkowania portfel farm fotowoltaicznych o mocy ponad 175 MWp. Przez najbliższych kilkanaście miesięcy łączny wolumen mocy, który firma planuje zrealizować będzie ponad dwukrotnie wyższy. W ramach aukcji OZE R.Power zabezpieczyła w 2021 r. prawa do sprzedaży energii z portfeli projektów o łącznej mocy ponad 400 MWp. Łącznie w Polsce firma rozwija portfolio projektów o mocy ponad 6 GWp. Czyni ją to największym podmiotem sektora fotowoltaicznego w kraju.

Są to projekty z całej Polski. Za produktywność farm, utrzymanie ruchu i serwis (O&M – operations and maintenance) odpowiedzialna będzie firma Nomad Electric.

Umowa PPA zabezpiecza komercjalizację finansowanych projektów. Dodatkowo poprzez 15-letnie kontrakty różnicowe zapewniające gwarantowany poziom cen sprzedaży energii elektrycznej.

W konsorcjum banków kredytujących znalazły się: ING Bank Śląski, Santander Bank Polska, Erste Bank, PKO BP i Pekao SA.