Recykling paneli słonecznych: Net-Zero Industry Act szansą dla polskiego rynku

Recykling paneli słonecznych

W Chinach w 2021 roku wyprodukowano, w przeliczeniu na moc, 460 GW (gigawatów) paneli PV. Mimo, że europejska gospodarka jest liderem wdrażania odnawialnych źródeł energii, w Unii Europejskiej wyprodukowano ich tylko 10 GW. Na przeszkodzie stoją nie tylko koszty produkcji, lecz również dostępność rzadkich minerałów jak srebro, miedź czy krzem. Dzięki innowacyjnej technologii oraz korzystnym regulacjom prawnym, Polska może stać się liderem w odzyskiwaniu tych cennych surowców z urządzeń wykorzystywanych w OZE.

W odpowiedzi na rosnące problemy m.in. z ucieczką produkcji z rynku Unii oraz z zachwianiem łańcuchami dostaw, Komisja Europejska przedstawiła projekt Net-Zero Industry Act. Ma on zapewnić technologiczne zaplecze dla transformacji energetycznej. W tym także reindustrializację oraz rozwój produkcji w Unii Europejskiej urządzeń wykorzystywanych w OZE. Na ten cel przewidziano 270 miliardów euro. Wg ekspertów ambitne będą trudne do realizacji bez recyklingu istniejących już urządzeń wykorzystywanych w OZE, w tym paneli PV. 

Wg Tomasza Czecha z UN Global Compact Network Poland do 2030 roku w UE będzie można odzyskać 60 mln paneli wartych 450 mld euro. Sam krzem z których są zrobione, pozwoli na ponowne  wyprodukowanie około 30 milionów nowych urządzeń PV.

Technologia, opracowana przez 2loopTech razem z Akademią Górniczo – Hutniczą z Krakowa, pozwala na odzyskiwania cennych surowców takich jak srebro, krzem, aluminium czy miedź. Jest jedną z najlepszych na świecie i pozwala na prawie 100 proc. powrót tych surowców do obiegu.

– To pełnowartościowe produkty do wytwarzania nowych paneli PV – mówi dr Maciej Tora z firmy 2loopTech S.A. zajmującej się recyklingiem paneli PV. Pomijając aspekt łańcucha dostaw i dostępności w Europie krytycznych surowców, jak również koszty ich zakupu,  sam proces produkcji krzemu metalurgicznego czy aluminium wykorzystywanych w produkcji paneli jest wysoce energetyczny i generuje gigantyczny ślad węglowy. Naturalną koleją rzeczy jest ich odzyskiwanie – dodaje dr Tora.

Recykling paneli słonecznych: Polska w technologicznej awangardzie

Analitycy Research&Markets przyjrzeli się rozwijającemu się rynkowi recyklingu zużytych komponentów w energetyce słonecznej. Z raportu wynika, że wartość rynku sięga obecnie 50 mld dol., a wskaźnik CAGR w najbliższych latach wyniesie 19 proc. Mimo, że Polska jest w technologicznej awangardzie recyklingu urządzeń energetycznych OZE, boom na utylizację paneli PV dopiero przed nami. W ciągu najbliższych kilku lat pierwsze zainstalowane systemy fotowoltaiczne osiągną już kres swojej użyteczności i będą wymagały zagospodarowania. Obecnie 2loop Tech posiada decyzję środowiskową na przetwarzanie do 2 tysięcy ton paneli PV rocznie.

Reindustrializacja europejskiego rynku urządzeń OZE założona w Net-Zero Industry Act jest nie tylko szansą dla producentów paneli PV. To również szansa dla całego sektora recyklingu, począwszy od paneli PV a na łopatach turbin wiatrowych kończąc.