Jak ograniczyć emisję metanu z uprawy ryżu

metanu z uprawy ryżu

Ryż odpowiada za 10 proc. globalnej emisji metanu. Metan jest niezwykle silnym gazem cieplarnianym. Ma 80-krotnie większą siłę ocieplania od CO2. Dlatego trzech gigantów wspólnie chce ograniczyć jego emisje z uprawy ryżu.

Firma Bayer, platforma inwestycyjna GenZero oraz spółka zależna Shell – Shell Energy India Private Limited, ogłosiły rozpoczęcie współpracy. Razem chcą ograniczyć emisje metanu z uprawy ryżu.

10 proc. globalnych emisji metanu generuje ryż

Według szacunków Banku Światowego, ryż odpowiada za 10 proc. globalnej emisji metanu. Z kolei szybka redukcja emisji metanu jest postrzegana jako jedno z najskuteczniejszych krótkoterminowych działań, które pomogą w osiągnięciu globalnego celu klimatycznego (ograniczenie ocieplenia do 1,5°C). Metan jest niezwykle silnym gazem cieplarnianym. Ma 80-krotnie większą siłę ocieplania od CO2.

– Rozwiązania wspierające naturę są ważnym dodatkowym narzędziem w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym i przyczynianiu się do zrównoważonego rozwoju. Z niecierpliwością czekamy na wyniki naszego programu. Chcemy poszerzać możliwości i wykorzystać nowe technologie do wdrażania rozwiązań na dużą skalę – powiedziała Flora Ji, wiceprezes ds. rozwiązań opartych na naturze w Shell.

Celem wspólnej inicjatywy jest opracowanie modelu pokazującego skalowalność redukcji emisji metanu w uprawie ryżu. Proponowane podejście wykorzystuje mechanizmy pomiaru, raportowania i weryfikacji (MRV) obejmujące technologię teledetekcji. Dodatkowo przewidziane są szkolenia, wsparcie i wskazówki dla drobnych rolników.

Oczekiwane korzyści z programu obejmują oszczędność wody, poprawę stanu gleby i warunków życia społeczności drobnych rolników uprawiających ryż.

Potrzebne zabezpieczenie produkcji żywności oraz ochrona klimatu

– Koncentrując się na ryżu, chcemy rozwiązać dwa największe wyzwania, przed którymi stoi ludzkość. Mianowicie – bezpieczeństwo żywnościowe i zmiany klimatyczne. Dzięki temu programowi chcemy uzyskać więcej informacji na temat tego, w jaki sposób regeneracyjne praktyki rolnicze mogą przyczynić się do łagodzenia zmian klimatycznych poprzez redukcję emisji metanu, ochronę wody, poprawę stanu gleby i zrównoważony rozwój drobnych rolników – powiedział Simon-Thorsten Wiebusch, reprezentujący Bayer na Indie, Bangladesz i Sri Lankę.

W ciągu ostatnich dwóch lat Bayer zainicjował pilotażowy projekt zrównoważonego ryżu w Indiach. Rozpoczął od zachęcania rolników do przejścia na alternatywne zwilżanie i suszenie (AWD), wykorzystujące przerywane zalewanie zamiast ciągłego zalewania pól. Dodatkowo zachęcano do korzystania z ryżu z bezpośredniego siewu (DSR), który nie wymaga przesadzania i bardzo ograniczonego zalewania.

Celem współpracy jest zwiększenie zasięgu programu do 25 000 hektarów w sezonach 2023-24.

– Dzięki programowi dążymy do zmiany w uprawianiu ryżu poprzez zachęcanie do korzystania z alternatywnych technik zwilżania i suszenia, a także bezpośredniego siewu wśród drobnych rolników w Indiach. Celem jest zmniejszenie ilości wody potrzebnej do uprawy w wielu regionach rolniczych w Indiach dotkniętych niedoborem wody. Także zmniejszenie emisji metanu wynikające z uprawy ryżu i w efekcie wsparcie przejścia przemysłu rolnego na niskoemisyjną przyszłość – powiedział Frederick Teo, dyrektor generalny GenZero.

źródło: ESG Today