Auchan z zieloną gwiazdką Lean&Green

Sieć Auchan uzyskała pierwszą gwiazdkę Lean&Green – certyfikat przyznawany w międzynarodowym programie redukcji emisji CO2 dla sektora logistyki. Doceniono prace optymalizacyjne w magazynach w Wolborzu i Mszczonowie. Dzięki temu emisja dwutlenku węgla jest ograniczona o ponad 20 proc.

Lean&Green dla zrównoważonej logistyki

Lean&Green to obecny w 14 europejskich krajach program. Blisko 600 firm dzieli się swoim doświadczeniem w kwestii zrównoważonej logistyki. W Auchan prace w projekcie rozpoczęto w listopadzie 2020 r. – sieć przedstawiła proces usprawnień wprowadzonych w magazynach Wolbórz i Mszczonów. Optymalizacje przyniosły wymierne efekty: skrócenie przejechanego dystansu o 1,6 mln km (-14,5 proc.) przy jednoczesnym wzroście wolumenu (+6,5 proc.) i spadku zużycia energii elektrycznej w magazynie Wolbórz o 848 tysięcy kWh (-37 proc.) oraz spadku zużycia oleju opałowego o 41 m3 (-27,5 proc.). Całkowita emisja CO2 2020 vs. 2017 zmniejszyła się o 15,32 proc. W przeliczeniu na przewieziony wolumen oznacza redukcję śladu węglowego o 20,48 proc. Wyniki osiągnięte w 2020 r. porównano z bazowym rokiem 2017. 

Prace optymalizacyjne objęły proces kompletacji towaru na paletach, redukcję transferów między magazynami, ograniczenie odbiorów pustych opakowań ze sklepów. Także szerokie prace optymalizacyjne w procesie planowania tras oraz wypełnienia przestrzeni ładunkowej. W planie uwzględniono także wymianę oświetlenia na LED w magazynie Wolbórz. Audyt kontrolny w magazynie Wolbórz zakończony przyznaniem Auchan pierwszej gwiazdki Lean&Green odbył się 8 grudnia 2021 r.

Sytuacja win-win

– Jesteśmy bardzo dumni z otrzymania pierwszej gwiazdki Lean&Green. To najlepsze potwierdzenie naszych wysiłków na rzecz środowiska. Auchan nieustannie rozwija strukturę Transportu i Logistyki, wprowadzając nowoczesne rozwiązania, które przekładają się na wymierne korzyści ekonomiczne oraz środowiskowe. Nasze działania doskonale wpisują się w filozofię programu Lean&Green – usprawniając firmę równocześnie redukujemy koszty i podnosimy jej wydajność. Przy tym zmniejszamy nasz ślad węglowy. To sytuacja win-win. Dlatego Auchan już dziś z przekonaniem walczy o drugą gwiazdkę – mówi Piotr Dopierała z Auchan Retail Polska.

Wsród usprawnień planowanych do drugiej gwiazdki Lean&Green Auchan planuje relokację magazynów z Żabiej Woli i Wolborza do nowego magazynu Auchan w GLP Park Lędziny. Magazyn powstał zgodnie z wymogami certyfikacji ekologicznej BREEAM na poziomie very good. Nowy magazyn poza wysoką efektywnością energetyczną będzie służyć dalszej optymalizacji sieci dystrybucji firmy. Stawia na bliskość rynku i współpracę z lokalnymi dostawcami. W efekcie pozwoli na skrócenie dystansu o co najmniej 1,6 mln kilometrów. Co oznacza redukcję rocznej emisji w transporcie o około 10 proc. czyli o 2 387 ton CO2.