Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta od 2022 r. w Polsce

Znamy datę wejścia w życie tzw. Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP). Od 1 stycznia 2022 roku wprowadzający na rynek opakowania będą finansowo partycypować w ich późniejszym zagospodarowaniu – powiedział niedawno w rozmowie z PAP wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

Wprowadzenie tego typu rozwiązań prawnych wymusza na Polsce przyjęty przez KE tzw. pakiet dyrektyw odpadowych.

Ustawa będzie implementować do polskiego prawa unijną dyrektywę ws. odpadów oraz opakowań i odpadów opakowaniowych.

Zgodnie z nowym prawem, producenci produktów w opakowaniach, mają finansować zbieranie i zagospodarowanie odpadów opakowaniowych na poziomie wyższym niż obecnie. 

Nie znamy jeszcze szczegółów proponowanych rozwiązań, jednak wiadomo, że opłata będzie zależeć m.in. od rodzaju materiału, z którego wyprodukowano opakowanie. Wydaje się, że mało opłacalna będzie produkcja butelek PET z folią termokurczliwą. Drożej trzeba będzie również płacić za opakowania typu tetrapak. Takie opakowania składają się z kilku materiałów i trudniej jest je poddać recyklingowi.

Planowany jest w ustawie zapis mówiący o tym, że pieniądze uzyskane z ROP będą mogły trafić do samorządów. Będzie można je wykorzystać na dofinansowanie systemów zbiórki i przetwarzania odpadów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *