Kubki do kawy w systemie kaucyjnym

Kubki do kawy w systemie kaucyjnym

Wprowadzona dyrektywą SUP opłata za jednorazowe kubki do kawy wzbudziła konsternację i niezadowolenie części klientów w Polsce. Jednak te same opłaty dotkną wszystkich miłośników napojów na wynos w Europie. Rozwiązanie tego problemu znalazło duńskie miasto Aarchus. Uruchomiono w nim pierwszy na świecie system kaucyjny dla opakowań wielokrotnego użytku. Pilotażowy program potrwa trzy lata.

System testowany obecnie w Aarhus zaprojektowała firma Tomra Recycling. Umożliwia on kawiarniom czy restauracjom przejście od opakowań jednorazowych do wielorazowych. Klienci mogą dokonywać zwrotu opakowań w recyklomatach ustawionych na terenie miasta i działających 24 godziny na dobę. Automat przyjmujący kubek wypłaci kaucję bezpośrednio na kratę płatniczą.

Dla sklepów, kawiarni i restauracji

System otwarty jest dla sklepów, kawiarni i restauracji serwujących napoje na wynos. Opakowania firm, które przyłączą się do inicjatywy mogą, być zwracane przez całą dobę do wspólnej infrastruktury  w zautomatyzowanych punktach zbiórki ulokowanych na terenie miasta.

Oprócz dostarczania zautomatyzowanych maszyn do zbierania opakowań wielokrotnego użytku na wynos Tomra jest również odpowiedzialna za opróżnianie maszyn i transport opakowań do własnego przemysłowego zakładu dezynfekcji, który utworzyła w Aarhus. Zdezynfekowane kubki są poddawane kontroli jakości, a następnie gotowe do powrotu do systemu. Sprzedawcy detaliczni zamawiają nowe dostawy za pośrednictwem dedykowanej aplikacji internetowej. 

W Aarchus mieszka ok 300 tys. osób. Na starcie system będzie obejmował 40 000 kubków w dwóch wzorach. W mieście stanie około 25 automatów depozytowych, w których można będzie zwrócić kubek i odzyskać kaucję. Kaucja za kubek wynosi 5 DKK, czyli ok. 3 zł. Co istotne, system jest w pełni skalowalny. W przyszłości będzie mógł objąć inne jednorazowe opakowania — np. talerzyki czy miseczki.

Kubki do kawy w systemie kaucyjnym także w Polsce

Podobne systemy funkcjonują także w Polsce, jednak w znacznie mniejszej skali. Kilka lat temu system miejskiego kubka wprowadziła Gdynia. Jednak opiera się on na zbiórce manualnej. Natomiast Arena Gliwice, jako pierwszy obiekt w Polsce całkowicie zrezygnowała z serwowania napojów w kubkach jednorazowych podczas imprez odbywających się w obiekcie.