Innowacje grzewcze pomogą zredukować emisje w budownictwie

Innowacje grzewcze

Ekologiczna architektura, stawiająca na zrównoważone źródła ciepła, wyłania się jako kluczowy nurt w dziedzinie budownictwa przyszłości. Już teraz widać, że projektowanie budynków i innowacje grzewcze wzajemnie się uzupełniają.

Wraz z narastającymi wyzwaniami związanymi z kryzysem klimatycznym, architekci na całym świecie poszukują innowacyjnych rozwiązań, które nie tylko zapewnią energooszczędność, ale również zminimalizują negatywny wpływ budownictwa na środowisko. 

Zrównoważony rozwój to pojęcie, które już znaliśmy w latach 90-tych. Wówczas jeszcze nie w pełni wiedzieliśmy, z czym on się wiąże. Mamy się rozwijać, ale w sposób zrównoważony, czyli zrównoważyć negatywne oddziaływania na środowisko. To bardzo istotne w budownictwie, bo jak wiemy, około 38 do 40 proc. emisji gazów cieplarnianych związane jest z budynkami: ze wznoszeniem, z użytkowaniem, z utylizacją, z produkcją materiałów budowlanych. Dostrzegam tu olbrzymi problem. Wiemy, że ten nadmiar gazów cieplarnianych w atmosferze powoduje, że podgrzewamy naszą planetę, że mamy właściwie katastrofę klimatyczną za chwilę, za parę lat i musimy zrobić wszystko, żeby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych – ocenia prezeska Stowarzyszenie Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, Agnieszka Kalinowska-Sołtys.

Edukacja i wymiana wiedzy

Co można zrobić, aby skutecznie ograniczać szkodliwy wpływ na środowisko? SARP stawia głównie na edukację i wymianę wiedzy ekspertów z poszczególnych branż. 

Stowarzyszenie Architektów Polskich ma świadomość, że to właśnie od architektów powinno się zacząć edukację. W 2015 roku stworzyliśmy zespół do spraw środowiska i ochrony klimatu, składający się z większości, z architektów, ale też z projektantów branżowych. Tutaj niezwykle istotna jest wymiana wiedzy pomiędzy inżynierami z branży instalacyjnej, a architektami. Jeżeli to nie idzie w parze, to nie mamy dobrych efektów – dodaje Agnieszka Kalinowska-Sołtys. 

Innowacje grzewcze – nieodłączny element zielonej transformacji

Ekologia jest istotna również dla producentów branży grzewczej, która ma ogromny wpływ na zrównoważone budownictwo. Trwają poszukiwania rozwiązań, które będą przyjazne środowisku. Przykładem takich działań, może być projekt prowadzony przez polską firmę Termet, która wraz z Fuel Cell Poland i Politechniką Warszawską, pracuje nad mikrokogeneracją, która pozwoli dostarczać energię elektryczną oraz cieplną (początkowo zasilaną gazem, a następnie – wodorem).

Kształtowanie zielonej przyszłości jest wyzwaniem, z którym wszyscy się mierzymy. Dlatego łączenie sił w prośrodowiskowych działaniach na pewno zbliży nas do założonych w transformacji energetycznej celów – mówi Żaneta Lisowska, Kierownik Działu Marketingu Termet.

Wraz z rozwojem technologii i rosnącą świadomością społeczeństwa, zielone źródła ciepła i zrównoważona architektura stają się coraz bardziej dostępne. Jednak, aby osiągnąć pełny potencjał tych rozwiązań, potrzebujemy zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron. Tylko dzięki współpracy, możemy osiągnąć założenia zielonej transformacji.