Tygodniowy przegląd informacji z sektorów OZE i e-mobilności

Warszawa, 29.01.2024 (ISBnews) – Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektorów odnawialnych źródeł energii (OZE) i e-mobilności z okresu 22-26 stycznia.

RYNEK OZE

ESG: Praktyki społeczne, środowiskowe i ładu korporacyjnego (ESG) w swojej działalności wdrożyło blisko 80% prezesów największych firm z Polski, wynika z raportu "KPMG CEO Outlook". Jednocześnie większość z nich (76%) uważa, że na zwrot z inwestycji w ESG trzeba poczekać od 3 do 5 lat.

ESG: Pierwsze banki podpisały umowy na dostęp do źródła danych ESG gromadzonych przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK) na Platformie ESG BIK, a kolejne je finalizują. Od momentu uruchomienia projektu we wrześniu ub.r. w prace nad rozwojem platformy zaangażowało się 17 organizacji rynku finansowego, podało BIK.

E-MOBILNOŚĆ: POJAZDY

Rejestracje e-aut: W Polsce zarejestrowano 1 707 nowych osobowych samochodów całkowicie elektrycznych (BEV) w grudniu 2023 r., wynika z PEVO Index, przygotowywanego wspólnie przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), IBRM Samar oraz Otomoto. Najpopularniejsze modele e-pojazdów to Tesla Model Y, Tesla Model 3 oraz Mazda MX-30. Najwięcej punktów ładowania funkcjonuje w Warszawie (590), Gdańsku (265) i Szczecinie (220).

E-MOBILNOŚĆ: INFRASTRUKTURA

Punkty ładowania: W Polsce istnieje zapotrzebowanie na 10,7 tys. punktów ładowania samochodów elektrycznych do 2025 roku, co oznacza 14. miejsce w zestawieniu krajów o największym potencjale dla rozwoju infrastruktury ładowania w Europie, wynika z raportu firmy doradczej Savills "European EV Supercharging: the turning point". Największe zapotrzebowanie na punkty ładowania samochodów elektrycznych występuje w Niemczech, Francji, Szwecji, Norwegii i Wielkiej Brytanii.

ROZWÓJ BIZNESÓW

Northvolt: Podjął decyzję o utworzeniu w Gdańsku Centrum Skalowania Biznesu wraz z Centrum Badawczo-Rozwojowym w zakresie usług IT, podała spółka. Centrum planuje do końca 2024 roku zatrudnić około 90 osób.

R.Power: Cztery spółki celowe z Grupy R.Power zawarły z BNP Paribas Bank Polska umowę kredytu w formule project finance na 106,2 mln zł na budowę elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 32,7 MWp. Kredyt został udzielony na okres zbliżony do czasu na jaki projekty pozyskały wsparcie w ramach aukcji OZE. Finansowane projekty zostały skomercjalizowane poprzez zawarcie umowy PPA oraz uzyskanie gwarantowanej ceny sprzedaży energii elektrycznej w organizowanych w 2021 roku przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki aukcjach OZE, podała spółka. Kredyt zostanie uruchomiony po spełnieniu warunków zawieszających związanych w szczególności z przedstawieniem odpowiednich dokumentów projektowych oraz ustanowieniem standardowych w tego typu finansowaniach zabezpieczeń na rzecz banku.

GreenWay Polska: Rozbudował sieć o 77 stacji ładowania samochodów elektrycznych (161 punktów ładowania) w 69 lokalizacjach, w tym przy 9 Miejscach Obsługi Podróżnych (7 z nich przy Autostradzie A1) w 2023 roku, podała spółka. W Słowacji w sieci własnej GreenWay pojawiło się 28 publicznych stacji (72 punkty ładowania).

KONTRAKTY I WDROŻENIA

Orlen: Rozpoczęły się prace przy budowie bazy serwisowej w Łebie, która będzie obsługiwać morską farmę wiatrową Baltic Power, wspólny projekt Grupy Orlen i Northland Power, podał Orlen. Będzie to port macierzysty dla jednostek transportujących sprzęt i personel techniczny odpowiadający za utrzymanie inwestycji. Baza ma być gotowa w 2025 r., a koszt inwestycji to 62 mln zł.

Photon Energy: Podpisał umowę sprzedaży i rozwoju projektu PV o mocy 2,3 MW, ze spółką PM PV 7 z Grupy INWE, podała spółka. Transakcja, która została sfinalizowana na koniec 2023 r., obejmuje sprzedaż praw do projektu zlokalizowanego w gminie Złoczew oraz świadczenie na rzecz INWE usług, mających na celu doprowadzenie projektu do stanu gotowości do budowy (RTB) w drugim kwartale 2024 r.

Emitel: We współpracy z EDP Energia Polska zainstalował łącznie 3 014 paneli fotowoltaicznych o mocy 1,37 MWp, które zasilą łącznie 43 stacje nadawcze i maszty przekaźnikowe należące do spółki, podało EDP.

Vortex Energy: Rozpoczął budowę portfela projektów, w skład którego wchodzą lądowe farmy wiatrowe o mocy 53 MW i farmy fotowoltaiczne o mocy 57 MW, podała spółka. Łączna wartość realizowanych inwestycji wyniesie 123 mln USD. Wszystkie projekty mają zostać ukończone w latach 2024/2025.

T&T Proenergy: Powołało spółkę PV Przytoń przeznaczoną do realizacji elektrowni fotowoltaicznej o mocy 80 MW w gminie Węgorzyno. Dla spółki celowej zabezpieczono grunty oraz przygotowano dokumentację w celu uzyskania niezbędnych decyzji administracyjnych.

Orange Polska: Podpisał umowę z Wodociągami Miasta Krakowa. Projekt obejmuje m.in. montaż 20 tys. nakładek na wodomierzach zabudowanych na przyłączach wodociągowych. Mają wlutowane karty SIM LTE-M, dzięki którym dane z wodomierzy będą dostępne niemal w czasie rzeczywistym. Ich analiza to bezcenne źródło wiedzy, służące błyskawicznemu wykrywaniu awarii i anomalii przepływu. To przekłada się na minimalizowanie strat wody oraz nadużyć np. kradzieży wody. To największe w Polsce wdrożenie zdalnego odczytu wodomierzy w oparciu o sieć GSM.

Pekao: Jednym ze sposobów finansowania potrzeb przedsiębiorców związanych z transformacją energetyczną są kredyty inwestycyjne z Ekomax, gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego, już dostępne w ofercie Banku Pekao dla przedsiębiorstw. Kredyt inwestycyjny z gwarancją Ekomax to produkt, który umożliwia firmom z sektora MŚP oraz spółkom o małej i średniej kapitalizacji dostęp do finansowania na preferencyjnych warunkach. Z myślą o promowaniu zrównoważonego rozwoju, Ekomax skupia się na projektach zwiększających efektywność energetyczną, od termomodernizacji budynków po instalacje odnawialnych źródeł energii. Z pomocą kredytu można sfinansować nabycie środków trwałych, opłacenie robót i materiałów budowlanych, jak również inwestycje w wartości niematerialne i prawne, takie jak patenty i licencje.

sun.store: Sklep internetowy dedykowany sektorowi solarnemu w ciągu ostatnich trzech miesięcy zdobył zaufanie 3000 firm z branży fotowoltaicznej, co przełożyło się na łączną sprzedaż sprzętu PV o wartości 3 mln euro.

Grupa Electrum i R.Power: Oddały do użytku jeden z największych projektów PV w Polsce z wykorzystaniem trackerów solarnych. Obiekt o mocy 21 MW składa się z 38 888 modułów PV. Farma wytworzy energię, która odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu około 7 tysięcy gospodarstw domowych.

Źródła: depesze ISBnews, informacje ze spółek i organizacji

(ISBnews)