Mastercard: do 2028 roku karty wolne od PVC 

Mastercard planuje całkowitą redukcję użycia jednorazowego plastiku PVC z wszystkich swoich kart płatniczych do 2028 roku. 

Od 1 stycznia 2028 r. wszystkie nowe, plastikowe karty płatnicze Mastercard będą wykonane z bardziej zrównoważonych materiałów. M.in. z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu lub biopochodnych takich jak rPVC, rPET czy PLA. Karty, przed wprowadzeniem do użytku, zatwierdzi specjalny program certyfikacji. 

Digital zamiast plastiku

Mastercard zainicjował działania związane z wprowadzaniem do obiegu zrównoważonych kart w 2018 roku. Od tego czasu do prowadzonego przez firmę programu zapisało się ponad 330 wydawców z ponad 80 krajów. Współpracują oni z największymi producentami kart płatniczych nad zamianą ponad 168 milionów kart na te produkowane z bio-materiałów i surowców recyklingowych. Ogłoszone zobowiązanie nie tylko wspiera te wysiłki, ale także uzupełnia działania Mastercard w zakresie oferowania innowacyjnych, wirtualnych kart (tzw. digital-first). Takie karty całkowicie eliminują potrzebę używania kart fizycznych.

Zmiana zasad spowoduje, że wszystkie nowo wyprodukowane karty będą certyfikowane przez Mastercard pod kątem oceny ich składu oraz oświadczeń producenta dotyczących strategii zrównoważonego rozwoju. Dodatkowo certyfikat zweryfikuje jeszcze zewnętrzny audytor. Gdy karta uzyska takie potwierdzenie, zostanie na niej nadrukowany znak „Karty Ekologicznej”.

Zmiany od ponad 10 lat

Mastercard rozpoczął swoje działania w obszarze zrównoważonego rozwoju ponad dekadę temu, koncentrując się na budowaniu włączenia finansowego, odpowiedzialności w obszarze zarządzania danymi i dbania o środowisko. Od tego czasu stale współpracuje z partnerami wprowadzając na rynek nowe prośrodowiskowe inicjatywy i innowacje. Sa to m.in. Priceless Planet Coalition, kalkulator śladu węglowego czy certyfikowane eko karty. 

W 2018 roku, za pośrednictwem Mastercard Digital Security Lab, firma nawiązała współpracę w zakresie Greener Payments Partnership z producentami kart. Są wśród nich: Gemalto, Giesecke+Devrient i IDEMIA. Wszystko po to, aby ograniczyć użycie jednorazowego plastiku PVC w produkcji kart. Banki współpracujące z Mastercard obejmują ponad 80 różnych krajów na całym świecie. W 2021 roku firma uruchomiła program Mastercard Card Eco-Certification („CEC”).