W Tajlandii powstaje największy na świecie dach solarny

Nestlé

W Tajlandii w zakładzie Falken, który produkuje opony, powstaje panel słoneczny wielkości 18 boisk piłkarskich. Będzie to największa instalacja dachowa na świecie. 

Falken buduje największy na świecie dach solarny – instalację paneli słonecznych na jednym obiekcie, o powierzchni 100 000 metrów kwadratowych. Odpowiada to ponad 18 boiskom piłkarskim. Instalacja powstaje w fabryce Sumitomo Rubber Industries (SRI) w Tajlandii, gdzie Falken jest spółką zależną.

Instalacja składa się z 40 000 paneli słonecznych o łącznej mocy 22MW. Zacznie działać już od stycznia 2025 roku. Dlatego od tego momentu zakład będzie mógł korzystać w 100 proc. z energii odnawialnej. Stanie się tak nie tylko z powodu inwestycji w instalację paneli słonecznych. Także dzięki przystosowaniu systemu kogeneracji gazowej i inicjatyw dotyczących systemu elektrycznego z biomasy w zakładzie w prowincji Rayong. Gazowy system kogeneracyjny składać się będzie z dwóch kotłów o mocy 6,6 MW zasilanych przez odnawialne źródła energii. Niebawem zastąpi on energię dostarczaną przez lokalne przedsiębiorstwa użyteczności publicznej. 

Dodatkowo, biomasa uzyskana z nadwyżki gałęzi i pni po wycince drzew kauczukowych, w ramach programu SRI Sustainable Natural Rubber, zapewni dodatkowe źródło energii elektrycznej. Łącznie nowe inicjatywy, w tym największy na świecie dach solarny, zmniejszą całkowitą roczną emisję CO2 firmy SRI o 38 000 ton.

SRI realizuje długoterminową strategię zrównoważonego rozwoju „Driving Our Future Challenge 2050”. Najnowsze inicjatywy pomogą przyspieszyć realizację celów związanych z neutralnością węglową. Rocznej emisji CO2 z zakresu 1 i 2 zmaleje o 50 proc. (w porównaniu do emisji z 2017 r.). Dodatkowo cel zaplanowany na 2030 r. jest możliwy do osiągnięcia o rok wcześniej.

Źródło: Sustainability