Biznes apeluje do rządu w sprawie ustawy wiatrakowej

Przedstawiciele globalnych firm i korporacji działających w Polsce, zwrócili się z apelem do Rządu. Chodzi o wykorzystanie potencjału zielonej energii dla dalszego rozwoju biznesu i tworzenia miejsc pracy w Polsce. Google, Mercedes, Ikea, Amazon mówią wprost: „Bez udziału zielonej energii, polskiej gospodarce grozi utrata konkurencyjności i atrakcyjności rynkowej. Zmiana minimalnej odległości z 500 na 700 metrów niszczy potencjał energetyki wiatrowej. Nasze firmy traktują priorytetowo inwestycje na tych rynkach, na których zielona energia elektryczna jest łatwo dostępna”.

Reprezentanci wielkich firm z różnych działów gospodarki napisali apel do premiera i rządzących. Wnoszą oni o „wykorzystanie potencjału zielonej energii dla dalszego rozwoju biznesu i tworzenia miejsc pracy w Polsce”. Podkreślają, że „zielona energia to nie tylko nowa moda – to konieczność”. „Aby skutecznie zmniejszyć wpływ na środowisko i zachować konkurencyjność, nasze firmy traktują priorytetowo inwestycje na tych rynkach, na których zielona energia elektryczna jest łatwo dostępna” – wskazywano w liście do polskich władz.

W apelu do rządu przytoczono konkretne wyliczenia. „Zmiana minimalnej odległości z 500 na 700 metrów znacząco ogranicza potencjał energetyki wiatrowej na lądzie w nadchodzącej dekadzie. Co za tym idzie niewystarczającą ilość zielonej energii w sieci” – napisano w liście otwartym.

Biznes apeluje do rządu

„Razem możemy zagwarantować, że rozwój energetyki wiatrowej w Polsce będzie atrakcyjny zarówno dla biznesu, jak i dla gmin i społeczności lokalnych. Głęboko wierzymy, że nowe moce ze źródeł wiatrowych znacząco przyczynią się również do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, niższych rachunków i nowych miejsc pracy dla polskich obywateli. Pracujmy razem, aby stało się to rzeczywistością” zaapelowali przedstawiciele wielkiego biznesu do polskich władz.

„Polska przeszła już długą drogę w transformacji energetycznej, która nadal trwa”. Fakt ten zauważyli także sygnatariusze apelu. Zaznaczają oni, „że ostatnie zmiany w prawie, dotyczące energetyki wiatrowej na lądzie, odblokują pełny potencjał zielonych mocy z wiatrowych projektów. Jest to jeden z kluczowych elementów potrzebny do naszych decyzji inwestycyjnych” – podano w apelu.

Źródło informacji: PAP MediaRoom