Magnolia Energy z finansowaniem BGK

BGK udzielił spółce celowej Budimeksu kredytu o wartości 45 mln zł na budowę farmy wiatrowej Magnolia Energy.

Spółkę celową Budimeksu, Magnolia Energy, powołano do budowy farmy wiatrowej składającej się z 2 turbin o łącznej mocy do 7 MW. Pozyskała finansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego w formule project finance. To kolejny etap rozwoju inwestycji Grupy Budimex w odnawialne źródła energii.

45,3 mln zł na 15 lat

Kredyt o wartości 45,3 mln zł będzie spłacany przez projekt w kolejnych 15 latach działalności farmy. Kredyt umożliwi sfinansowanie budowy i montażu dwóch turbin wiatrowych oraz budowę przyłącza energetycznego. Inwestycja powstanie w Wielkopolsce, w pobliżu Gniezna. Finansowanie jest oparte na długoterminowej umowie zakupu energii elektrycznej (PPA).

– W 2021 ‎roku postanowiliśmy wykorzystać nasze możliwości inwestycyjne i poszukać projektów ‎odnawialnych na skalę użytkową. Na początku 2022 roku nabyliśmy pierwszy projekt ‎wiatrowy RTB (Ready-To-Build) na lądzie o nazwie Magnolia w Wielkopolsce. Do końca 2022 roku ‎powiększyliśmy nasze portfolio o kolejny projekt: farmę fotowoltaiczną – mówi Adam Skwarski, dyrektor Inwestycji i Rozwoju Budimex i jednocześnie członek Zarządu Magnolia Energy.

Budimex rozpoczął inwestycje w OZE w 2022 r. Głównym celem spółki w tym roku jest zakończenie budowy Magnolii (w pierwszym ‎półroczu tego roku). Także realizacja drugiego projektu – farmy fotowoltaicznej – do końca roku. Organizacja tego finansowania odbywała się przy wsparciu kancelarii prawnej Norton Rose Fulbright.

BGK wspiera finansowanie OZE

Finansowanie energetyki wiatrowej wpisuje się w strategię BGK na lata 2021-2025. Jednym z jej elementów jest wspieranie rozwoju niskoemisyjnej gospodarki. Bank realizuje to działanie m.in. poprzez udzielanie finansowania na inwestycje w odnawialne źródła energii. Wytwarzanie energii w oparciu o źródła zero- i niskoemisyjne jest także jednym z celów programu Bezpieczeństwo strategiczne w BGK. 

Rozwój lądowej energetyki wiatrowej oznacza przyspieszenie polskiej transformacji energetycznej. To także szereg korzyści dla gospodarki – wzrost PKB, dodatkowe wpływy do samorządów, rozwój łańcuchów dostaw czy nowe miejsca pracy.

– Finansowanie takich projektów wpisuje się w misję BGK, jaką jest wspieranie zrównoważonego, społeczno-gospodarczego rozwoju Polski. Zwłaszcza w obecnej sytuacji geopolitycznej zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju poprzez budowę zeroemisyjnych źródeł energii, m.in. w technologii wiatrowej, jest bardzo istotne. Naszą rolą, jako polskiego banku rozwoju, jest wsparcie finansowania polskich firm, dzięki czemu wzrośnie udział OZE w miksie energetycznym naszego kraju – powiedział Dariusz Szwed, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

W ubiegłym roku farmy wiatrowe odpowiadały za 13 proc. łącznej mocy zainstalowanej w całym krajowym systemie elektroenergetycznym. Biorąc pod uwagę tylko odnawialne źródła energii było to 36 proc. Energia elektryczna generowana w nowoczesnych turbinach wiatrowych charakteryzuje się najniższym jednostkowym kosztem generacji (LCOE).