Ekologiczne osiedla? Robyg pokazuje, że to możliwe

Ekologiczne osiedla

Grupa Robyg wprowadziła na swoich osiedlach ładowarki do samochodów elektrycznych – infrastruktura przyłączy będzie dostępna w garażach w większości budynków. Ponadto w wybranych inwestycjach pojawią się miejsca zewnętrzne do ładowania – ogólnodostępne dla mieszkańców.

To kolejne zielone rozwiązania wprowadzane przez firmę, której wszystkie ekologiczne osiedla posiadają także instalację fotowoltaiczną. Instalacja wytwarza energię elektryczną zużywaną na potrzeby stref wspólnych. Chodzi o oświetlenia między innymi korytarzy, klatek schodowych, lobby czy stref fitness i miejsc zabaw dla dzieci.

Retencja wody i zielone dachy

Ekologiczne i energooszczędne rozwiązania są priorytetem na naszych osiedlach. Na większości z nich projektujemy tereny zielone tak, aby ograniczyć oddziaływanie promieniowania słonecznego i nie dopuścić do przegrzania środowiska. Dodatkowo wprowadzamy retencję wody – przez system korzeniowy i liście – czyli powierzchnię biologicznie czynną. Wdrażamy też ideę ogrodów deszczowych dla zatrzymywania wody. Na elewacjach budynków wprowadzamy instalacje pochłaniające dwutlenek węgla, obniżając koszty użytkowania. Stosujemy także tzw. zielone dachy. Dodatkowo w odniesieniu do części wspólnych budynków – oszczędzanie energii dzięki instalacjom LED, światłowodom i panelom fotowoltaicznym.

mówi Eyal Keltsh, wiceprezes zarządu Robyg.

Bezpieczeństwo mieszkańców zapewniają rolety sterowane elektrycznie, antywłamaniowe okna i drzwi, monitoring wizyjny w budynkach i wokół nich oraz ochrona w lobby. W standardzie w większości naszych inwestycji dostarczamy w apartamentach Smart House firmy Keemple – inteligentne, ekologiczne rozwiązania technologiczne, które pozwalają na zdalne sterowanie oświetleniem, multimediami i bezpieczeństwem za pomocą urządzeń mobilnych. Klient bez żadnych dodatkowych kosztów może monitorować temperaturę swojego mieszkania, sprawdzać, czy wszystkie drzwi są zamknięte. Zainstalowana w smartfonie aplikacja powiadomi o ew. awarjach np. w przypadku wycieku wody. Dzięki temu klienci zużywają znacznie mniej energii elektrycznej i mogą zaoszczędzić do 30 proc. na rachunkach za media. Jako pierwszy deweloper w Polsce zaoferowaliśmy klientom taką opcję w standardzie. Teraz wdrażamy infrastrukturę do ładowania samochodów elektrycznych – wpisując się w rozwój elektromobilności w Polsce. Ładowarki elektryczne instalowane na osiedlach Robyg są kolejnym składowym elementem naszej strategii ESG, wpisującym się w koncepcje zrównoważonego rozwoju. Dzisiaj, bardziej niż kiedyś musimy myśleć o bezpiecznej przyszłości. Położyć nacisk nie na zysk, ale na troskę o otaczających nas ludzi, dbałość o zasoby naturalne i klimat. Nie ma chyba lepszej branży niż budowlana, by kształtować zrównoważoną przyszłość.

dodaje Eyal Keltsh, wiceprezes zarządu Robyg.

Klienci chcą elektromobilności

PSPA w swoim raporcie „Polish EV Outlook 2020” prognozuje, że w roku 2025 ilość samochodów całkowicie elektrycznych oraz z napędem hybrydowym typu plug-in będzie wynosić w Polsce odpowiednio 280 i 160 tysięcy. Deweloperzy, którzy już dziś postawią na elektromobilność, w krótkim czasie zyskają dużą przewagę na rynku. Niemal 97 proc. respondentów, którzy wzięli udział w badaniu na potrzeby raportu pt. „Barometr Nowej Mobilności 2020/2021” chciałoby mieć możliwość ładowania swojego samochodu elektrycznego w miejscu zamieszkania. Dwie pierwsze stacje ładowania o mocy 22 KW w Zajezdni Wrzeszcz – gdańskiej inwestycji ROBYG – zamontuje i obsługiwać będzie Grupa GPEC, która zadba też o ich prawidłowe oznakowanie. Przeznaczone do ładowania miejsca pojawią się przy wjeździe na osiedle tuż obok stacji paliw.

Fotowoltaika zasila części wspólne Ekologiczne osiedla

Grupa Robyg zapewnia mieszkańcom swoich osiedli liczne, innowacyjne rozwiązania technologiczne – które wspierają ekologię i pozwalają zmniejszać koszty eksploatacyjne mieszkań. Wszystkie osiedla ROBYG posiadają instalację fotowoltaiczną, która wytwarza energię elektryczną zużywaną na potrzeby stref wspólnych budynku. Jest to rozwiązanie przyjazne środowisku – wykorzystuje naturalny sposób wytwarzania energii elektrycznej. Co ważne nie pochłania zasobów, a dodatkowo zmniejsza koszty eksploatacji budynku, co mieszkańcy odczuwają w portfelu.

ESG w praktyce

Developer przykłada szczególną wagę do idei ESG – ekologia, społeczne zaangażowanie, ład korporacyjny. Misja troski, odpowiedzialności i wsparcia obejmuje tworzenie wspólnot mieszkańców, ochronę środowiska, stosowanie ekologicznych rozwiązań, oszczędność energii, funkcjonalność, bezpieczeństwo, zrównoważone budownictwo, szkolenia i programy antykorupcyjne, ład korporacyjny oraz obszerny program CSR – wsparcia potrzebujących. Założenia, które przyświecają koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu są trwale wpisane w strategię grupy. Budownictwo mieszkaniowe to wyjątkowy obszar działalności gospodarczej – a jego wpływ na społeczeństwo jest ogromny. Nowopowstałe budynki zmieniają oblicze całych dzielnic, a realizacja inwestycji to coś więcej niż tylko wzniesienie budynku. Nowe osiedle to element większego organizmu, jakim jest miasto – dlatego projekt musi być idealnie wkomponowany w otaczającą go przestrzeń. Kompetentny deweloper – taki jak Grupa Robyg – rozpoczyna planowanie nowej inwestycji właśnie od analizy jej wpływu na bezpośrednie otoczenie, dzielnicę i samo miasto. Ekologiczne osiedla