Webinar: Zmiana Dyrektywy Opakowaniowej – co to oznacza dla branży?

Zmiana Dyrektywy Opakowaniowej

Unia Europejska opublikowała projekt rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR proposal – proposal for Packaging and Packaging Waste Regulation). To długo oczekiwany dokument, który jest odpowiedzią Komisji na dokonany przegląd przepisów opakowaniowych.

Unia Europejska opublikowała projekt rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR proposal – proposal for Packaging and Packaging Waste Regulation). Ma ono na celu ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów opakowaniowych oraz poprawę ich recyklingu. Chodzi również o zwiększenie wykorzystania surowców odnawialnych i materiałów z recyklingu w produkcji opakowań, ograniczenie stosowania niektórych substancji szkodliwych w produkcji opakowań oraz zwiększenie odpowiedzialności producentów za swoje opakowania. Nowe przepisy mają pomóc w osiągnięciu celów Unii Europejskiej dotyczących gospodarki o obiegu zamkniętym i przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.

Dlaczego przedstawiono nowe prawo dotyczące opakowań i odpadów opakowaniowych?

Mimo, że współczynniki recyklingu w Unii Europejskiej wzrosły, ilość wytwarzanych odpadów rośnie szybciej niż faktyczny recykling. Przyrost ten w ciągu ostatnich 10 lat wyniósł ponad 20 proc., w szczególności, w przypadku opakowań jednorazowego użytku.

Mimo obowiązującej dyrektywy w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych z 1994 r. nie udało się ograniczyć wpływu odpadów opakowaniowych na środowisko. Jako przykład można wskazać, że wciąż dochodzi do marnotrawstwa stosowanych niepotrzebnych opakowań, wzrasta udział opakowań nienadających się do recyklingu, czy ograniczone wykorzystanie materiałów z recyklingu w opakowaniach z tworzyw sztucznych, co oznacza ogromne straty cennych zasobów. Unia Europejska postanowiła to zmienić i przedstawiła projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych.

W związku z tym, Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań przy wsparciu Kancelarii Radców Prawnych Górnicki Durowicz Badowska-Domagała sp. p. organizują webinar. W jego trakcie przedstawione zostanie spojrzenie Rekopolu na nadchodzące zmiany prawa unijnego dotyczące opakowań i odpadów opakowaniowych. Dodatkowo omówione będą najistotniejsze zmiany, jakie proponowane są w Unii.

Link do zapisów znajdziecie TUTAJ

Szczegóły webinaru: Zmiana Dyrektywy Opakowaniowej – co to oznacza dla branży?

Data: 11 stycznia 2023 r.

Godziny: 11:00- 14:20

  • Webinar jest bezpłatny dla klientów Rekopol. Z jednej firmy może wziąć udział kilku pracowników, jednakże każda osoba powinna zapisać się indywidualnie przez formularz zgłoszeniowy.
  • Dla osób niebędących w gronie klientów Rekopolu przewidziana jest opłata w wysokości 300 zł netto.

Program: 

11:00 – 11:05 Rozpoczęcie Webinaru, Jakub Tyczkowski, Prezes Rekopol
11:05 – 11:50 Co oznacza zmiana Dyrektywy opakowaniowej dla branży? Spojrzenie oczami Rekopol, Jakub Tyczkowski, Prezes Rekopol
11:50 – 12:05 Pytania do prezentacji Prezesa Rekopol Jakuba Tyczkowskego
12:05 – 14:05 Najważniejsze projektowane zmiany Dyrektywy Opakowaniowej. Wyciąg prawny, r.pr. Ewa Badowska- Domagała, Partner Kancelarii Radców Prawnych Górnicki Durowicz Badowska-Domagała Spółka Partnerska
14:05 – 14:20 Pytania do prezentacji Mecenas Ewy Badowskiej- Domagały
14:20 Zakończenie Webinaru