Rekordowo wysokie temperatury powodują zamknięcie stoków narciarskich w Alpach

globalne ocieplenie

Sezon narciarski w Alpach jest obecnie w poważnym kryzysie. Aż osiem krajów europejskich donosi o najcieplejszych styczniowych dniach w historii. Wysokie temperatury i brak śniegu uniemożliwiają otwarcie wielu stoków narciarskich, co przekłada się na straty dla branży turystycznej i sportowej.

Niektóre miejsca w Alpach, dotąd uważane za idealne do uprawiania narciarstwa ze względu na swoją wysokość, już takie nie są. Na przykład ośrodek narciarski Splügen (1500 metrów nad poziomem morza) zamknął wszystkie swoje 30 km tras zjazdowych z powodu braku śniegu. Sytuacje komplikują intensywne opady deszczu i wysokie temperatury. Natomiast w Adelboden – gdzie temperatury powyżej 0°C są odnotowywane nawet na wysokości 2000 metrów – zawody Pucharu Świata w narciarstwie odbyły się w ten weekend w całości na sztucznym śniegu.

Skutki ocieplenia globalnego są coraz bardziej widoczne i dotykają różnych dziedzin naszego życia. Aby ograniczyć wpływ człowieka na ocieplenie globalne, warto zastanowić się nad swoim codziennym trybem życia. Dobrym pomysłem są zmiany, takie jak ograniczenie korzystania z samochodu na rzecz transportu publicznego lub roweru. Także ograniczenie ilości mięsa w diecie czy wybieranie produktów pochodzących z ekologicznych upraw. W ten sposób możemy przyczynić się do ochrony naszej planety i zapewnić przyszłym pokoleniom lepsze warunki do życia.

Globalne ocieplenie: każdy może pomóc

Globalne ocieplenie to zjawisko, w którym dochodzi do wzrostu średniej temperatury na Ziemi. Jego przyczyną jest głównie emisja gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla czy metan, do atmosfery. Gazy cieplarniane absorbują promieniowanie słoneczne i zatrzymują ciepło, co prowadzi do wzrostu temperatury. W ostatnich dekadach emisja gazów cieplarnianych wzrosła znacząco z powodu rozwoju przemysłu i rosnącego zużycia energii.

Ocieplenie globalne ma szereg negatywnych skutków, takich jak topnienie lodowców, podnoszenie się poziomu morza, zmiany klimatu, susze, powodzie i burze.