Nietypowe pomysły na prezent na święta

Świąteczny pośpiech nie sprzyja wyborom prezentów z dbałością o sprawy planety. Dlatego proponujemy mini przewodnik pomagający w łatwy sposób zadbać o te kwestie.

Został on zainspirowany poradnikiem brytyjskiego magazynu Ethical Consumer. Jego autorka Emma Oddie, proponuje przede wszystkim ograniczyć kupowanie prezentów i w zamian podsuwa kilka alternatywnych opcji.

Zrób prezent własnoręcznie

Jeżeli masz jakieś hobby możesz zamienić swoje prace na prezenty, radzi Emma Oddie. Mogą to być własnoręcznie zrobione skarpetki, szaliki czy czapki z włóczki, ale też samodzielnie przygotowane czekoladki. Innym pomysłem są domowej roboty świece z wosku pszczelego wylanego do starych kubków czy filiżanek z dodatkiem własnej kompozycji olejków eterycznych. Jeszcze inna koncepcja prezentu to posadzenie cebul kwiatowych w starych doniczkach, po ewentualnej renowacji tych ostatnich. Kolejny pomysł to przygotowanie albumu pełnego wspólnych wspomnień.

Podaruj swój czas

Nie musisz wydawać pieniędzy, żeby pokazać, że ci na kimś zależy. Złóż obietnicę, że pomożesz starszej osobie z rodziny w uprzątnięciu strychu czy ogrodu. Zgłoś się do opieki nad małymi dziećmi, ich rodzice na pewno się ucieszą. Zaproponuj znajomemu pomoc w uporządkowaniu jego dokumentów lub zaproś przyjaciół na kolację. Możesz w tym celu przygotować własny ‘bon upominkowy’ z papieru czy kartonu. Włożony do koperty może zostać rozpakowany tak jak inne prezenty.

Zrób prezent ze wspólnego wydarzenia

Teraz, gdy ponownie możemy chodzić do teatrów, czy cieszyć się z innych wydarzeń kulturalnych, jak również uczestniczyć w wydarzeniach sportowych – czemu nie podarować czegoś w czym razem będziecie mogli uczestniczyć? Wiele dziedzin sztuki walczyło o przetrwanie podczas pandemii, okaż więc swoje wparcie i kup bilety na komedię, koncert, widowisko muzyczne, balet czy operę.

Możesz też wykazać się pomysłowością i zaplanować wspólną wycieczkę. Wielu z nas lubi spędzać czas na świeżym powietrzu, więc zaproponuj wspólny spacer po lesie, pobliskim rezerwacie przyrody czy innym ciekawym miejscu. Można też skorzystać z mapy roślin jadalnych w okolicy (np. dzikich drzew i krzewów owocowych, o ile jest taka dostępna). A następnie razem przygotować potrawę ze wspólnych znalezisk.

Zrób listę i ustal budżet

Oczywiście cudownie jest myśleć o idealnym prezencie, kupować go, a następnie patrzeć na radość ukochanej osoby, gdy go rozpakowuje. Ale ile razy wybieramy podobny zestaw kosmetyków czy czekoladki, bo nie wiemy co kupić? Może zamiast tego ustalcie limit wydatków na prezent i poproś rodzinę i znajomych o sporządzenie listy rzeczy, których naprawdę potrzebują.

Jeżeli masz dużą rodzinę czy grupę przyjaciół – możecie spróbować Secret Santa czyli Tajemniczego Mikołaja. Wystarczy włożyć do kapelusza karteczki z imionami wszystkich osób. Następnie każdy wylosuje jedną karteczkę i kupi prezent tylko dla wybranej osoby. Pozwala to na nieco droższy prezent dla jednej osoby, zamiast wielu drobiazgów dla wszystkich.

Nie musisz kupować, by okazać uczucia

Najczęściej to pod wpływem reklam czujemy, że musimy wydać więcej i kupić więcej, aby okazać miłość.

Tymczasem można spróbować odchudzić swoją świąteczną listę zakupową. Zamiast automatycznie kupować prezenty – porozmawiaj szczerze czy nadal powinniście to robić. Może okazać się, że przyjaciele i rodzina z ulgą przyjmą taką propozycję i zaoszczędzą parę złotych. Możesz zaproponować, że zamiast tego razem wyskoczycie na drinka lub spacer i miło spędzicie ten świąteczny czas.