Ponad 6 000 uczniów na zajęciach w Centrum ElektroEkologii

Centrum ElektroEkologii

Oficjalne dane wskazują, że w 2021 r. wytworzono aż 57 mln ton elektrośmieci. Jednak temat recyklingu elektroodpadów wciąż pojawia się zbyt rzadko w debacie publicznej. Mało kto także zwraca uwagę na właściwe postępowanie z tego typu śmieciami. Centrum ElektroEkologii edukuje młodzież i uczy odpowiedniego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. 

Z badania przeprowadzonego przez GFK Polonia na zlecenie ElektroEko wynika, że nadal ponad połowa z nas trzyma w domach „zachomikowane” zepsute sprzęty elektryczne i elektroniczne, np. liczne kable, stare telefony komórkowe. Jedynie 23 proc. potwierdza, że w ciągu ostatniego roku pozbyło się ze swojego gospodarstwa domowego co najmniej jednego takiego sprzętu. Edukacja jest jednym z kluczowych elementów budowania świadomości społeczeństwa na temat tego, że właściwe postępowanie z elektrośmieciami to kwestia, która wywiera realny wpływ na stan naszej planety.

Centrum ElektroEkologii podjęło wyzwanie edukacji wymagającej grupy docelowej – młodzieży od 13 roku życia. Centrum stawiało pierwsze kroki w listopadzie 2020 roku. Pierwszym projektem była seria „Ekowarsztatów o elektrośmieciach” dla szkół podstawowych i średnich w formie online. Zainteresowanie warsztatami było na tyle szerokie, że organizatorzy zdecydowali się stworzyć stacjonarne miejsce na mapie Warszawy.

Przez rok przeprowadzonych zostało blisko 250 ekowarsztatów, w zajęciach wzięło udział ponad 6000 uczniów. Założeniem Centrum ElektroEkologii było także to, żeby z zajęć stacjonarnych korzystały szkoły nie tylko z Warszawy. W tym celu zorganizowana została ElektroEkologiczna Wycieczka. Obejmowała ona kilka modułów: 1,5-godzinnych stacjonarnych ekowarsztatów, obserwowania panoramy miejskiego krajobrazu stolicy z tarasu na 21. piętrze Varso Place oraz wizyty w Centrum Nauki Kopernik. Dzięki organizacji całego dnia, aż 84% wszystkich wycieczek szkolnych przyjechało do nas spoza Warszawy. 

Centrum stale podejmuje nowe działania i inicjatywy zwiększające społeczną świadomość działań proekologicznych, zgodne z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Wśród dodatkowych akcji zorganizowanych przez Centrum ElektroEkologii były: konkurs na najciekawszy EKOmiks o elektrośmieciach, „Ekodebata o elektrośmieciach. Jak podnieść świadomość młodzieży na temat recyklingu elektrośmieci?” z udziałem uczniów oraz przedstawicieli ElektroEko, Samsunga oraz Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog, czy też ElektroEkologiczny Hackathon. Celem Hackathonu było znalezienie rozwiązania na zwiększenie liczby oddawanych elektrośmieci wśród młodzieży.

– Od lat ElektroEko część swojej działalności skupia na edukacji. Centrum ElektroEkologii stworzyliśmy z myślą o młodzieży, ma wyrobione swoje poglądy, interesuje się tym, co się wokół nich dzieje. To oni w dużym zakresie angażują się w działania na rzecz klimatu i nas, dorosłych, bardzo to cieszy. Przez działalność Centrum chcemy im pokazać, że elektrośmieci to także jest wyzwanie całego świata. Nasza grupa docelowa to osoby, które od urodzenia mają kontakt z technologią, więc istotnym jest, aby zdali sobie sprawę z tego, że sposób w jaki z niej korzystają i gdzie oddają zużyty sprzęt, ma wpływ na klimat – mówi Grzegorz Skrzypczak, Prezes Zarządu ElektroEko, inicjatora Centrum ElektroEkologii. – Patrząc na to, w jakim kierunku rozwija się Centrum ElektroEkologii oraz do jak szerokiego grona docieramy z przekazywaną przez nas wiedzą, jestem bardzo zadowolony i napawa mnie to nadzieją na kolejne lata naszej działalności.

– Otwierając Centrum ElektroEkologii mówiliśmy o tym, że chcemy stworzyć miejsce, które będzie inspirowało, w którym będą powstawać nowe pomysły. Śmiało możemy powiedzieć, że cel na pierwszy rok został osiągnięty – młodzież jest niesamowicie zaangażowana w temat elektroekologii, widzą potrzebę działania w tym obszarze. Teraz pozostało nam wspierać to, jak inicjatywa będzie rozwijała się w kolejnych latach – mówi Jacek Łęgiewicz, Dyrektor ds. Publicznych firmy Samsung, oficjalnego partnera Centrum ElektroEkologii.